Alçak tavanlı evler için aydınlatma önerileri

Eski binalarda tavan yüksekliklerinin 290 cm ve hatta daha yüksek olduklarına şahit olmuşsunuzdur ancak yeni üretilen şehir evlerinin tavan yükseklikleri ortalama 240-260 cm aralığındadır. Bu evlerin bodrum ya da çatı katı gibi bazı bölümlerinde ise tavan yükseklikleri çok daha düşük olabilmektedir. Yüksekliği 240 cm den daha az olan yerler alçak tavanlı olarak kabul edilirler. Bir tavanda olması gereken en düşük yükseklik ise 210 cm olmalıdır.
Tavan yüksekliği 210-240 cm arasında bir oda için aydınlatma ürünleri arıyorsanız, dekorasyon fikirlerini topladığınız dekorasyon dergileri, pinterest ve instagram gibi sitelerde sunulan aydınlatmaların çoğunun size uygun olmadığını ve normal tavanlı evler için olduğunu görmüşsünüzdür.
Alçak tavanlı bir odanız varsa, odanızı aydınlatmak için lütfen aşağıdaki tavsiyelerimizi gözden geçirin.

Alçak bir tavanın en büyük dezavantajı, mekanı olduğundan daha küçük hissettirmesidir. Ancak iç mekan tasarımcıları aydınlatma ile bu hissin ortadan kaldırılabileceğini söylemektedirler.

Hangi aydınlatma ürünlerini kullanalım?

Sarkıt aydınlatmalardan vazgeçin

Sarkıt aydınlatmalar ve avizeler alçak tavanlı odanızın kullanılabilir hacminden çalarlar. Uzun boylu insanlar için can sıkıcı durumlar ortaya çıkabilir. Alçak tavanlı odalarda sarkıt aydınlatmalar kullanmayın.

Peki bu mekanlarda hiç mi sarkıt kullanamayız?
Eğer aydınlatma ürünü masa ya da sehpa gibi bir nesnenin üzerine sarkıtılıyorsa ve altından insan geçmeyecekse bu durumda sarkıt aydınlatmanızı kullanabilirsiniz.

Gömme aydınlatmalar kullanın

Eğer tavanda gömme spotlar kullanma imkanı var ise gömme spotlar kullanarak dikey hacimden herhangi bir alan kullanmadan odayı aydınlatmak mümkün olacaktır.
Gömme spotlar alçak tavanlı odalar için en az yer kaplayan aydınlatma çözümüdür.

Gömme aydınlatmalar ile ilgili bir noktaya dikkatinizi çekmek isteriz.
Bu aydınlatmalarda ister halojen ampuller ister LED ampuller kullanın, ürünün soğutulabilmesi için tavan içinde bir hava akışına ihtiyaç duyulur. Gömme spotlar denince tavan içinde bir boşluk oluşturup ürünün oraya gömülmesi anlaşılmamalıdır. Asma tavan içinde hava akışına engel olacak herhangi bir kısıtlama var ise yangın tehlikesi ile karşı karşıya kalırsınız. Bu ürünleri kullanmadan önce elektrikçinize danışmanızı tavsiye ederiz.
Gömme spotlar odanız için iyi bir aydınlatma sunarken aynı zamanda ortamı biraz ruhsuz ve cansız hale dönüştürebilirler. Bundan kaçınmak için gömme spotlar ile birlikte aşağıda açıkladığımız diğer aydınlatmaları da kullanmayı düşünmelisiniz. Sadece gömme spotlar ile aydınlatmak heyecansız bir mekan elde etmenize neden olabilir.

Tavana yapışan tavan armatürleri kullanın

Tavanda gömme aydınlatmalar kullanmak mümkün değilse ya da gömme spotlardan hoşlanmıyorsanız tavana yapışık olarak kullanılan çok sayıdı aydınlatma armatürler hatta sarkıt olmayan avizeler bulunmaktadır. Bu ürünler dikey alanda çok fazla hacim kaplamazlar ve direkt tavan seviyesinden aydınlatma yaptıkları için ışığın oda içerisinde aydınlattığı yüzey miktarı da artar. Tavana yapışık aydınlatmalar klasik, modern hatta ultra-modern bile olabilirler. Odadaki dekorasyonunuzu tamamlayacak en şık modellere buraya tıklayarak kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Bu ürünler sadece odanızı aydınlatmakla kalmayacaklar belki de odanızın dekorasyonunun temel taşı olacaklardır.
Bu aydınlatma seçeneğinde kullanacağınız avizenizin dikey olarak kısa ancak yatay olarak geniş olanlarını tercih etmek isteyebilirsiniz.

Yönlendirilebilir Spotlar kullanın

Odanızın genel aydınlatmasında kullanabileceğiniz gibi herhangi bir nesneyi ya da bölgeyi özel olarak aydınlatmakta kullanabilirsiniz.
Yönlendirilebilir spot armatürleri eğimli tavanlar için de uygun bir aydınlatma çözümüdür.

Lambader kullanın

Zemin lambaları herhangi bir kurulum ya da kablolama gerektirmeden kullanabileceğiniz aydınlatmalardır. Alçak tavanlı odalarda aydınlatma yönü tavana bakan lambaderleri tercih etmelisiniz. Aşağıdan tavanı aydınlatmak tavanın daha yüksek gözükmesine ve böylece odanızın daha ferah gözükmesini sağlayacaktır. Alçak tavanlı odalarda yukarı ışık vermeyip yalnızca aşağı ışık veren lambaderleri kullanmayın. Sadece yukarı ya da hem yukarı hem aşağı ışık veren lambader modellerini seçin.

Farklı ışık seviyeleri kullanın

İyi aydınlatılmış bir oda tek bir aydınlatma elemanına odaklanmaz. Bunun yerine, bir odayı farklı yüksekliklerde birden çok kaynaktan aydınlatmak ve karanlık köşeleri ortadan kaldırarak daha davetkar bir atmosfer yaratmak mümkündür. Ayakta durduğunuzda göz seviyenizin üzerinde aydınlatmalar olduğu gibi oturduğunuzda göz hizanızda bulunacak aydınlatmalarla bu etkiyi kolayca yaratabilirsiniz. Göz hizanızda yer alacak aydınlatmalar için en güzel çözüm masa lambaları ya da çalışma masası lambalarıdır. Işığı yukarı doğru veren duvar aplikleri de alçak tavanlı odalar için çok etkili bir çözümdür.

LED şeritleri kullanın

Duvarların tavanla birleştiği noktalarda alçıpan malzemeden yapılan gizli ışıklandırma çözümlerini kullanabilirsiniz. Bu bölümde kullanılan şerit ledlerin ışıkları tavanı aydınlattığından yine aynı şekilde tavanı daha yüksek gösterecektir. Şerit Led aydınlatma çözümlerinde Ledlere enerji veren sürücülerin hava alabildiklerinden yani soğuyabildiklerinden emin olun.

Tekrarlayan ışıklar kullanın

Alçak tavanlı uzun bir koridorunuz varsa, tekrarlayan bir desen oluşturmak için birden çok aydınlatma kullanılmalıdır.
Bir odayı aydınlatıyorsanız tavanda tek ve çok güçlü bir aydınlatma yerine birden fazla ve daha az güçlü aydınlatma yapmayı tercih edebilirsiniz. Işığı homojen bir biçimde dağıtmak ve daha az karanlık köşe kalması için uygun bir çözümdür.

Tavanlarınızı Boyayın

Aydınlatma armatürleri, odalarınıza parlaklık katmanın tek yolu değildir. Uzmanlar, tavanınızın duvarlarınızdan daha parlak bir renk olması gerektiğini söylüyor, bu yüzden eğer ahşap tavanlar kullanmıyorsanız tavanınızı beyaz yada beyaza yakın bir renge boyayın. Zemin renklerinizde ise bunun tam tersini yapın. Koyu zeminler ve açık renkli tavanlar odanızın daha ferah görülmesine neden olur. Eğer duvar kağıdı kullanıyorsanız dikey şeritler olan bir desen odanızı olduğundan daha yüksek göstermeye yardımcı olacaktır.

Doğal Işığı kullanın

Hiçbir ışık odanızı pencerelerinizden gelen yoğun ışıktan daha büyük hissettiremez. Kalın perdeler ya da başka eşyalar ile doğal ışığın yolunu kapatmayın. Doğal ışık gölgeyi yok ederek küçük odaların ferah görünmesini sağlayacaktır.

Işığı yansıtmak için aynaları kullanın

Mekanın daha büyük gözükmesi için aynalar yüzyıllardır kullanılmaktadır. Aynaları ışık ile birlikte kullanmak odanızın çok daha büyük ve ferah gözükmesini sağlar. Avizenizden, masa lambalarınız ya da apliklerinizden gelen ışıkları yansıtmak için aynaları duvarlar ya da dolap kapaklarında kullanabilirsiniz. Aynayı pencerenizin karşısında kullanmak odanızda birden fazla pencere gözükmesine ve daha iyi ışık yansımasına yardımcı olur.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: “Küçük evler için aydınlatma önerileri

Avonni Aydınlatma Kataloğu 2020

Bir yorum bırakın