Rozanslar
Rozanslar avizenin tavan elektrik bağlantısında kabloların görülmesi engeller ve görüntü kirliliğini ortadan kaldırır. Tavanda bulunan kancaya takılacak olan askı rozans içinde bulunur ve rozans yardımı ile gizlenir.

Askılar
Askılar avizenin taşıyıcı sisteminin temel parçalarından birisidir. Bir tarafı zincire bağlanırken dişli olan kısım ile bir tij ya da nipele bağlanır. Ağır avizelerde demir ya da pirinç malzemeden üretilmiş askılar kullanılır. Dekoratif döküm askılar ise pirinç ve zamak malzemelerden üretilirler.

Zincirler

Zincirler avizenin ana taşıyıcı unsurudur. Çok ağır avizelerde kaynaklı zincirler kullanılmalıdır. Pirinç ya da demirden imal edilirler. Dekoratif amaçlı olup yük taşımayan zincirler ise alüminyumdan imal edilebilmektedir.

Kollar
Avize kolları avizenin merkezinden dışa doğru çıkan ve uçlarında ışık kaynaklarını taşıyan elemanlardır. Bir borunun dekoratif biçimlerde bükülmesi ile imal edilebilirler. Ayrıca Zamak, alüminyum ve pirinç malzemelerden döküm olarak da imal edilirler. Cam bir borunun ısıtılarak büküldüğü cam kollu avizelerde oldukça popülerdir. Kolların merkeze gelen ucu genellikle avize göbeğine takılırken diğer uçta ise tabak, duy, cam ya da kumaş fanuslar bulunur. Kolların altından dekoratif camlar ya da kristaller sarkıtılarak avizenin görselliği artırılır.

Göbekler
Avize göbeği kolların bağlantısının yapıldığı ve kolları taşıyan avize parçasıdır. Kolları taşıyacağı için kalın bir malzemeden imal edilmesi gerekir. Pirinç, demir ya da zamak malzemeden imal edilebilirler. Kollardan gelen kablolar bu göbek içinde ana kablo ile birleştirilir. Kablo bağlantıları da görsel olarak göbek kapakları ile gizlenir.

Duylar
Avizemize ışık verecek olan ampullerin avize üzerinde takıldıkları parçaya duy denir. Duylar çok farklı tiplerde olabilirler. En popüler olan duy tipleri E14/E27 şeklinde isimlendirilen ve arkası vida dişli ampuller için olanlardır. Bunun dışında G4/G9/GU10/GZ10 olarak isimlendirilen BiPin (Çift bacaklı) ampul tipleri için de avizelerde sıkça kullanılabilir. Daha fazla bilgi için Işık ve ışık kaynakları dosyamızı www.avonni.com blog sayfamızdan inceleyebilirsiniz.

Duy Kılıfları
Duy kılıfları metal ya da plastik malzemeden imal edilebilirler. Duyların elektrik bağlantılarını gizlemek, daha görsel bir görünüm kazandırmak gibi amaçlar için geliştirilmişlerdir. Duy üzerine serbestçe takılan ve bir boru şeklinde olanlara duy kılıfı denirken, duy içine montaj edildiği sıvama parçalara ise lale denilmektedir.

Tabaklar
Avizenin kollarında bulunan duyların altında ya da ana zincir ve avize babası arasında kullanılan ve tamamen görsel amaçlı kullanılan parçalardır. Demir, pirinç, porselen, cam ve ahşap malzemelerden imal edilebilirler. Bazılarının kenar delikleri olabilir ve bu deliklerden dekoratif cam ya da kristaller sarkıtılır.

Memeler
Avizenin orta bölümünde en alt kısımda bulunan kapakların avizenin ana tijine tutturulmasında bu parçalar kullanılır. İç kısmı dişlidir.

Nipeller
Tüm yüzeyine diş açılmış borulara nipel denir. Avizenin bir çok noktasında kullanılır. Farklı iki parçayı görülmeden birleştirme amacıyla kullanılır.

Mafsallar
Daha çok apliklerde kullanılan mafsallar, kullanıcı tarafından ışığın yönü kolayca değiştirilebilmesi için kendisine bağlanan borunun açısını değiştirirler. Modern avizelerde ışığın herhangi bir noktaya yönlendirilmesi amacıyla kullanılırlar. Kullanıcılar ihtiyaca göre kendi yönlendirmelerini yapabilirler.

Yarıklı Manşon
İki boruyu birbirine eklemekte kullanılan parçalara manşon denir. Yarıklı manşonun her iki tarafına boru takılırken orta kısımda bulunan yarıktan kablolar bağlantı amacıyla dışarı çıkarılır. Genellikle avize göbekleri içinde bulunurlar ve ana elektrik kablosu ile kollardan gelen kabloları kolayca birleştirmek için kullanılırlar.

Bir yorum bırakın