Bahçe aydınlatması direği

Bahçe aydınlatmaları yaz aylarında en çok ilgi gören aydınlatma türlerinin başında gelir. Biz de bu blog yazımızda bahçeniz için en uygun aydınlatma ürünlerini seçerken göz önünde bulundurmanız gereken bilgileri paylaşmak istedik. Bahçe aydınlatması seçerken güvenlik, vurgu ve zarafet gibi temel hedefler dikkate alınmalıdır.

  • Güvenlik

Bahçenizde herhangi bir düşme yada yaralanma riski olmadan güvenle hareket edebileceğiniz bir yol aydınlatması olmalıdır.

  • Vurgu

İyi bir bahçe aydınlatması; nelerin aydınlatılacağı ve nelerin karanlıkta bırakılacağına karar vermekle başlar. Işıkla ortaya çıkarmak isteyeceğiniz bir bitki ya da dokusunu ışık ve gölgeler ile vurgulayacağınız bir taş duvarınız olabilir.

  • Zarafet

Evinizin girişi bahçe kapısından başlar ve uygun şekilde aydınlatılmış, sıcak ve davetkar bir giriş aile üyelerini veya misafirleri zarif bir şekilde karşılayacaktır.

Bahçenizde armatürleri nerede ve nasıl kullanmanız gerektiği konusunda bir fikriniz yoksa, gece vakti güçlü bir el feneri alıp bahçenize çıkın. Aydınlatmanın nerelerde ve hangi yönlerde olması gerektiği konusunda size fikirler verecektir.

Bahçe Aydınlatmaları Neden Tercih Edilmeli?

Bahçe aydınlatmaları gün batımından sonra da bahçenizin keyfini çıkarmanıza imkan sağlar.

Yaz mevsiminde havanın aşırı sıcak olması ya da yoğun güneş nedeniyle gün içinde bahçenizde yeterince oturamıyor olabilirsiniz. Gün içinde iş yerinizde çalışıp akşam eve geliyorsanız, keyifli anlar geçirmek veya dinlenmek için bahçenizde zaman geçirmek isteyebilirsiniz.
Bahçe aydınlatmasının en büyük faydalarından biri, ev sahibinin bahçeden daha fazla keyif almasına izin vermesidir.

Aydınlatılmış bir bahçe, huzurlu ve güvenli bir ortam yaratmaya yardımcı olur.

Pek çok insan, güzel ve iyi aydınlatılmış bir bahçeye sahip olmanın gerilim ve strese gerçekten yardımcı olabileceğinin farkında değildir. Tüm gün bir ofis/fabrika içinde çalışan kişilerin akşamları dışarıda zaman geçirmesi stresi hafifletmelerine yardımcı olabilir. İyi aydınlatılmış bir bahçe, kişinin kendini daha rahat hissetmesini sağlamanın yanı sıra, ev sahiplerine huzur ve mutluluk sağlar.

Evinizi daha güvenli hale getirir

Doğru tercih edilmiş bir bahçe aydınlatılması, gölgelerin altında gizlenmeyi seven hırsızları caydırmaya da yardımcı olur. Aydınlatılmış bir mekana uygunsuz giriş yapmak dikkat çeker. Hareket sensörlerine bağlı bahçe aydınlatmaları kullanmak davetsiz misafirleri beklemedikleri anda açığa çıkarır. Böylece yoldan geçen birinin yada komşunuzun hırsızları görme ve suçluların yakalanma olasılığını artırır.
Evinizin arka tarafında ve çok sık kullanmadığınız bir bahçe kapınız varsa bu kapıyı aydınlatmayı ihmal etmeyin. Bu kapıyı aydınlatmak burayı da sıkça kullandığınız imajı yaratır ve bu kapıdan gelecek davetsiz misafirleri engeller.
Bu bölümde sensörlü lambalar kullanmayı ve hatta bu lambalara mini bir zil eklemeyi de düşünebilirsiniz

Bahçenizin daha iyi görünmesini sağlar

Bahçenizi aydınlatmak, bahçenizin kullanılabilir dış alan miktarını artırır.
Bahçe aydınlatmaları, bahçenizin veya verandanızın belirli bölümlerini vurgulamak için de kullanılabilir. Bu, evinize ilgi katar ve dış mekan manzaranızın güzelliğini artırır. Güzel aydınlatılmış bir bahçe evinizin de değerini artırır.

Bahçe aydınlatma armatürleri seçerken nelere dikkat etmelisiniz?

Ürün ölçüsü seçimi

Bahçe aydınlatmalarını seçerken çok küçük aydınlatmaları seçmeyin. İki ölçü arasında kararsız kalıyorsanız büyük olanı tercih edin ama çok büyük dış mekan aydınlatmaları kullanmak evinizin görünümünü bozar. Büyüklüğü ile öne çıkan ve dikkati çeken aydınlatma armatürleri rahatsız edici olacaktır.

Renk seçimi

Bahçe lambalarında ürün ebatları kadar ürün rengi de bahçeniz ile uyumlu olmalıdır. Bahçe lambalarında renk seçimi ürünü tamamen ortaya çıkaracak ya da tamamen gizleyecek şekilde olmamalıdır. Bahçe aydınlatması için en çok kullanılan renkler siyah, beyaz ve siyah üzeri bakır patinedir.

Stil seçimi

Dış mekan aydınlatması için alışverişe başlamadan önce evinizin genel stilini ve görünümünü düşünmek önemlidir. Çok modern bir ev ya da bahçeniz yoksa geleneksel, göz aşinalığı taşıyan bahçe aydınlatmalarını tercih edebilirsiniz.

Ürün dayanıklılığına dikkat edin

Dış mekan aydınlatması seçerken, bu aydınlatmalarının günlük aşınma ve yıpranmanın yanı sıra sert iklime de dayanması gerektiğinden, dayanıklılığı göz önünde bulundurmalısınız.

Görsel olarak beğendiğiniz bir iç mekan ürününü dış mekanlarda kullanmayın.

Dış mekan aydınlatması seçerken ürünlerin paslanmayan bir malzemeden yapıldığından emin olun. Yalnızca birkaç hafta dayanacak şekilde tasarlanmış ya da sadece belirli hava koşullarına dayanacak şekilde tasarlanmış ürünlerden uzak durun.

Cam seçimi

Dış mekan aydınlatmalarında ışık kaynağını dış etkilerden koruyan cam ya da plastik türevi olan koruyucular kullanılır. Bunlar şeffaf ya da buzlu (soft) olarak piyasaya sunulmaktadır. Çoğu insan genellikle şeffaf camlara yönelir ve dış mekan armatürlerinin yeterli ışığı sağlaması gerektiği düşünüldüğünde bu normaldir. Ancak buzlu camları tercih etmenizin de birçok nedeni var. Işık kaynağı noktasal olarak gözükmez ve tüm armatür homejen bir biçimde ışık yayar.
Gölgelerin rahatsız edici olabileceği yerlerde gölge oluşumunu azaltır.
CFL ampullerin rahatsız edici şekillerini gizler ve toz ve kiri saklama eğiliminde olduklarından sık sık temizlemeniz gerekmez.

Işık seçimi

Bahçenizde kullanacağınız ışıkların seviyesi, bahçenizi güzel ve dekoratif gösterecek bununla birlikte yeterli görüşü sağlayacak şekilde olmalıdır. Gözleri rahatsız eden ya da bahçede otururken mahremiyetinizi engelleyecek şekilde aşırı aydınlatma sunan ışıklar olmamalıdır. Çok parlak ve tek bir aydınlatma yerine daha yumuşak ışıklar sunan çok sayıda armatür daha konforlu bir atmosfer yaratır. Bahçe aydınlatmalarının yerleşimini planlarken komşularınızı da dikkate almalısınız. Işıklarınızın sadece kendi bahçenizi aydınlattığından emin olun. Komşularınızı rahatsız edecek konum ve ışık seviyesi olmadığından emin olun. Enerji tasarrufu için LED ya da CFL ışık kaynaklarını kullanmayı tercih etmelisiniz. Rahatlatıcı etkisi nedeniyle renk sıcaklığı 2700K olan ampuller kullanmak tavsiye edilmektedir.

Solar aydınlatmaları kullanın

Solar aydınlatma sistemleri, aydınlatma için ihtiyaç duyduğu enerjiyi güneş ışığından alan ve depolayan ürünlerdir. Gündüz depolanan enerji geceleyin ışık olarak bahçenizi aydınlatacaktır. Bu ürünleri ürünleri prize takmanız gerekmez diğer bir deyişle elektrik enerjisine ihtiyacınız olmaz. Kablolama ihtiyacı olmadığı için özel bir kurulum gerekmez ve arzu ettiğiniz yerde kullanabilirsiniz.
Bahçenizde bulunan ve özel olarak vurgulanmasını istediğiniz obje ya da bitkileri vurgulamak için bu aydınlatmaları düşünmelisiniz. Güneş ışığıdan yararlanan bu ürünlerin bir diğer büyük avantajı, enerji faturası maliyetlerinizi büyük ölçüde düşürmenize yardımcı olmasıdır. Eviniz için güneş enerjili dış mekan aydınlatması kurma kararınızdan pişman olmayacaksınız.

Taşınabilir lambalar kullanın

Bahçenin farklı yerlerinde oturmak isteyebilirsiniz ancak bahçenizin her yerinde aydınlatma ürünleri kullanmak mümkün olmayabilir. Bu nedenle taşınabilir masa lambaları kullanarak bahçe içinde özgürlüğünüzü kazanabilirsiniz. Kitap okumak ya da sohbet etmek için cafelerde çokça kullanılan taşınabilir masa lambalarını tercih edebilirsiniz.


Avonni taşınabilir masa lambaları kataloğuna göz atmak için aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.
https://www.avonni.com/kataloglar/

Bir yorum bırakın