balkon teras aydınlatmaları nasıl olmalı

Sıcak bir yaz akşamında balkon ya da terasınızda ailenizle birlikte yemek yemenin keyfini hiçbir şey veremez.
Balkonunuz, terasınız ya da verandanız ne kadar iyi tasarlanmış olursa olsun, iyi bir aydınlatma olmadan hak ettiğiniz keyfi tam olarak alamazsınız. Peki, balkon ve teraslar için doğru aydınlatmayı nasıl sağlarsınız?
Yazının devamında, teras ve balkonunuzda geçirebileceğiniz süreyi uzatacak ve dış mekanlarınızı sıcak ve davetkar bir mekana dönüştürecek, sarkıtlardan apliklere kadar çeşitli dış mekan aydınlatma önerileri bulacaksınız.

Solar aydınlatma kullanın

Çevreyi korumak ve karbon ayak izinizi azaltmak istiyorsanız, gündüzleri güneş enerjisi ile şarj olup geceleri sıcak bir ışık yayan solar lambaları kullanabilirsiniz. Solar lambaların verdikleri ışık çok yüksek olmayabilir bu nedenle solar lambaları dekorasyonunuzu göstermek ve bitkilerinizi ışıkla ortaya çıkarmak için kullanabilirsiniz.

Dizi ışıkları kullanın

Bir kablo üzerinde sıra halinde yer alan, ampullerden oluşan dizi ışıkları kullanabilirsiniz.
Bu ışıkları terasınıza eklediğinizde o en sevdiğiniz kafede açık havada yemek yiyormuş gibi hissedeceksiniz.
Büyük bir bahçeniz ya da terasınız varsa, birden fazla dizi ışık hatları kullanarak daha büyük mekanları aydınlatabilirsiniz.

Peri ışıkları kullanın

Peri ışıkları, dizi ışıkları ile aynı tarzda üretilen, çok az enerji tüketen ancak sadece dekor aydınlatması için yeterli ışık veren aydınlatmalardır. Balkon korkuluklarına sararak kullanacağınız peri ışıkları ile balkon ve terasınızda “Vav” etkisi meydana getirin. Balkon ya da terasınızda bulunan bitkileriniz gün ışığında size göz alıcı gelirken gece karanlığında aynı hissi oluşturmazlar. Geceleyin de aynı şekilde güzel gözükmeleri için bitkileri alttan aydınlatan düşük yoğunluklu bir aydınlatmaya ihtiyacınız olur. Peri aydınlatmaları bu konuda eşsiz bir güzellik sunabilir. Düşük güç tüketimi ile sadece şenlikli bir ruh hali oluşturmaz aynı zamanda elektrik faturalarından da önemli ölçüde tasarruf edebilirsiniz.

Mum ışıkları kullanın

Cam bir fanus içinde yanan mum ışıkları ile mekanınızı romantik bir ortama dönüştürün. Çok farklı şekil ve renklerde cam fanuslar kullanabilirsiniz. Bir kavanozu ya da üstten hava alabilen cam şişeyi, rüzgar siperliği olarak kullanabilir ve içine çok sayıda mum yerleştirebilirsiniz. Bunu yaparken etrafında yanıcı eşyalar olmadığında emin olun.
Pil ile çalışan ve mum efekti veren mini led aydınlatmaları da bu amaçla kullanabilirsiniz.

Şerit LED’ler kullanın

Korkulukların alt kısmına, mobilyaların arka kısımlarına yerleştirilen ve ortama loş ışıklar veren led şeritleri kullanın.
Tek yapmanız gereken led şeridini korkuluğun altına tutturmak ve uzunluk boyunca sürmektir. Bu şekilde, şeridi gizler ve balkonunuzda veya verandanızda aşağı doğru yayılan ışığın tadını çıkarırsınız.
Bu ışıklar hem size mahremiyet sağlar hem de yakın komşularınızın yüksek ışıktan dolayı rahatsız olmalarının önüne geçer. Şerit ledler bir led sürücüsü ile kullanılırlar ve düşük gerilimlerde çalışırlar. Bu da evcil hayvanlarınız ve çocuklarınız için güvenli bir aydınlatma sunar. Unutmayın şerit ledler dış mekan ve iç mekan şeklinde farklı iki şekilde üretilirler. Balkon ve terasınız için dış mekana uygun şerit ledleri tercih etmelisiniz.

Sarkıt lambalar kullanın

Tavanınızdan sarkan bir lamba, ışığı uygun bir şekilde dış balkonunuzdaki yemek ve oturma alanlarına yönlendirecektir.
Sarkıt lambalarınızı seçerken, dış mekan etkilerini göz önünde bulundurmalısınız.
Aydınlatma ürünlerinizin paslanmasını istemezsiniz. Bu nedenle demir içermeyen malzemelerden oluşmalı ya da dış mekana uygun şekilde boyanmış olmalıdır. Sarkan lambaların kuvvetli bir rüzgarla salınacağını dikkate alın ve birbirlerine çok yakın mesafede asmayın.
Yağmur alma ihtimali olan yerlerde sarkıt lamba kullanmayın. Sarkıt lambalar ile aydınlatma yaptığınızda, tüm komşular tarafından görünür olursunuz.Mahremiyet için sarkıt lambaları dim edilebilir yapın ya da yemek sonrası bu ışıkları kapatıp daha loş ışık veren diğer aydınlatmaları kullanın. Ahşap veya siyah renkli metal sarkıtlar dış mekanlar için popüler ürünlerdir.

Tavan armatürleri kullanın

Balkonunuz küçükse sarkıt aydınlatmalar kullanmak çok uygun olmayabilir. Rüzgar nedeniyle balkona bakan cama çarpabilirler. Bu tarz balkonlar için tavana yapışan tavan armatürlerini kullanın. Her ne kadar yağmur kaynaklı sorunları olmasa da bu armatürlerin toza ve paslanmaya karşı dirençli olanlarını seçin.

Şarj edilebilir masa lambaları kullanın

Dışarıda yemek yemenin yegane yolu sarkıt lambalar değildir. Terasınızda sarkıt lambaları asmak için uygun bir tavanınız da olmayabilir. Dış mekan alanınızı daha davetkar hale getirmek ve daha samimi bir atmosfer oluşturmak için, yemek masaları üzerinde şarj edilebilir kablosuz masa lambaları kullanabilirsiniz. Bulunduğu mekanı güzelce aydınlatırlar ve kabloları olmadığı için her yerde kullanabilirler. Kitap okumak ve sohbet etmek için en uygun ışıkları sunarlar.
Bu mükemmel ortamda kendinizi, bir kitapla veya en iyi arkadaşlarınızla sohbet ederken hayal edin.

Aydınlatma ürünlerinizi uyumlandırın

Terasınızın farklı aydınlatma ihtiyaçları varsa, aynı aile veya koleksiyonun parçası olan dış mekan sarkıtları, aplikleri ve duvar üstü lambaları seçin. Eşleşen stiller, bir alanı birbirine bağlamaya yardımcı olacak ve tasarımınızın uyumlu bir biçimde gözükmesini sağlayacaktır.

Bir yorum bırakın