İnternetin hızlı, kolay ve ucuz erişilebilir hale gelmesi hayatımıza ait tüm alışkanlıklarımızı değiştirdi. Sadece kişisel değil işletmelerin de verdiği hizmetlerin çeşidini, şeklini ve ürettikleri ürünleri değiştirdi. İnternetin gelişimi bazı iş alanlarını küçülttü, bazılarını yok etti ve bazılarına çok daha geniş alanlar açtı.

Hayatımızdan fax gibi birçok araç çıkıp giderken yerini daha önce hayatımızda olmayan sosyal medya, whatsapp gibi araçlara bıraktı. Hayatın her alanını değiştiren internet Dekoratif aydınlatma sektörünü nasıl etkiliyor ve dönüştürüyor?

Bu dönüşümü hem müşteriler hem de ürün tedarikçileri için ayrı ayrı ele alalım.

Müşteri açısından avantajlar:

Artan Çeşit (+) :

Eskiden insanlar dekoratif ürünleri almak için mağazalara gider ve mağazada görebildikleri ürünlerden seçim yaparlardı. Büyük şehirlerde bir çok mağazanın bir arada yer aldığı kümeleşmiş satış bölgelerinde çokça seçeneği bir arada bulma imkanına sahip olanlar olduğu gibi, yaşadığı küçük ilçede yer alan toplam kullanım alanı 100m2’yi bile bulmayan az çeşitli mağazalardan ürün satın almak zorunda kalanlar olurdu.

Müşteriler artık internet sayesinde sadece kendi yaşadıkları bölgelerde değil, ülkenin hatta dünyanın çok farklı yerlerinde satışa sunulan ürünleri görmek, incelemek ve sipariş edebilme imkanına kavuştular.

Kısaca ulaşılabilen dekoratif aydınlatma ürünlerinin çeşidi inanılmaz derecede arttı.

Özellikle küçük şehirlerde yaşayan müşteriler, ürün çeşitlerine ulaşma engelini internet sayesinde tamamen ortadan kaldırdılar.

Fiyat İstikrarı (+) :

Dekoratif ürünlerin satış fiyatları satış noktasının konumuna, kira bedeline, bulunduğu caddeye, içindeki dekora, satıcı maharetlerine bağlı olarak çok farklı belirlenebiliyordu. Aynı ürün farklı mağazalarda, bir kampanya dahilinde olmadığı halde çok farklı fiyatlarda bulunabiliyordu.

Artık internet sayesinde satın alma kararı almadan hemen önce insanlar ilgilendikleri ürünün internet üzerinden fiyatını sorgulayabiliyorlar, eğer kayda değer bir farklılık var ise itiraz edebiliyorlar ya da mağazadan satın alma kararını iptal edip, internet satış sitelerinden sipariş edebiliyorlar.

Dekoratif ürünlerdeki fiyat belirsizliğine bir ölçüde çözüm getirilmiş oldu.

Kullanıcı Deneyimi (+):

Bir aydınlatma ürününü satın almadan önce, o ürünü satın alan kişilerin yaşadığı deneyimleri okumak. Mağazada alışveriş yapmış kişilerin mağaza hakkındaki yorumlarını okumak, satın alma kararlarında çok etkili olabiliyor. İnternetin olmadığı zamanlarda ancak bir tanıdık ya da bir komşunun ürün hakkındaki olumlu ya da olumsuz değerlendirmelerine şahit olunabiliyordu. Artık müşteriler hiç tanımadıkları, görmedikleri insanların ürün ya da şirket değerlendirmelerine göre ürün seçimleri yapmaya karar veriyorlar. Başkalarının deneyimlerinden faydalanmak doğru ürünü seçme konusunda müşterileri maliyetsiz bir tecrübe sahibi yapıyor. Müşteri şikayetlerine odaklanmış siteler ya da ürüne özel oluşturulmuş forumlar aracılığı ile ürün hakkında detaylı tecrübe aktarımları mümkün hale geliyor.

Ürün Hakkında daha geniş bilgi (+):

Müşteriler, internetin olmadığı zamanlarda bir ürün hakkında bilgi sahibi olmak için ya daha önce kullanmış kişilere sormalı ya da satıcının verdiği bilgilere güvenmek zorundaydılar.

Her satıcının ürün hakkında yeterli bilgi sahibi olmadığı gerçeğini dikkate almalı, satıcıların satma hırsı ile ürünün pozitif yönlerini mercek altına alıp, negatif ya da zayıf olan yönlerinden hiç bahsetmedikleri göz ardı edilmemelidir. İnternet sayesinde dekoratif bir ürün hakkındaki tüm özellikleri tek bir tabloda bulabilmek mümkün olabilmektedir. Dekoratif ürünün kullanım şekli, kullanım alanları ve daha önce satın alan kişilerin paylaştığı resimler ile doğru ürünü seçmek daha kolay bir hale geliyor.

Ürün kıyaslaması (+):

Bir ürünü satın alırken 2 seçenek arasında kalmış iseniz, aynı işi yapan ancak bir takım özellikleri birbirinden biraz daha iyi ya da biraz daha zayıf ürünlerden birini seçmek oldukça zordur. Acaba diğerini alsaydım daha mı iyi olurdu? Sorusu her daim müşterinin aklını kurcalar.

Ancak internet yardımı ile ürünlerin özelliklerini bir kıyaslama tablosunda görebilen müşteri satın alma kararını daha sancısız ve doğru bir biçimde verebilir.

Artan müşteri memnuniyeti (+) :

İşletmeler, tüketicilerin sosyal medya ya da internetin satın alma kararlarına olan etkilerinin farkındadırlar. Gelecekteki potansiyel müşterilerinin bugün satın alan müşterilerinin yorumlarından etkileneceklerini de bilirler. Gelecekteki müşteriyi yakalamanın yolu şu an satın alan müşteriyi memnun etmekten geçer. Böylece kötü yorum ya da sosyal medya şikayetlerine neden olmamak için artık müşteri memnuniyeti maksimum düzeye çıkmıştır. İnternet sayesinde, müşteri şikayetleri daha çok dikkate alınmakta ve müşterilerin memnuniyeti artmaktadır.

Zaman ve mekan özgürlüğü (+):

Bir ürünü satın almak ya da bilgi sahibi olmak için mağazaları ziyaret etmek ancak onların çalışma saatlerinde mümkündür. Aynı zaman diliminde çalışmak zorunda olan müşteriler, ürünü incelemek için mağazaya gitme imkanı bulamayabilirler. Mağaza çok yakında olmayabilir. Trafik problemleri olabilir. İklim koşulları nedeniyle de gitmek istenmeyebilir. Ancak internet size siz ne zaman, nerede isterseniz ürünü o zaman inceleme, kıyaslama ve arzu ederseniz satın almak imkanı sunar.

Satıcı açısından avantajlar

Daha fazla müşteriye ulaşma (+) :

Üretici, dağıtıcı, ithalatçı ya da semt mağazası, satış zincirindeki her halka daha fazla müşteriye kolayca ulaşmanın bir yolu olarak interneti kullanabilir. Sosyal medya araçlarını kullanan bir mağaza internet satış sitelerine ihtiyaç duymadan sosyal medya üzerinden müşterileri ile birebir iletişim kurabilir ve satışlarını artırabilir.

Zamandan bağımsız satış (+) :

Mağazaların açılış ya da kapanış saatleri vardır ama internet sitesi ya da sosyal medya sayfaları müşterileri karşılamak için her daim hazır beklerler. Satış personelleri uyurken, internet ürün ve hizmetleri tanıtmaya devam eder.

Onay alma kolaylığı (+) :

Dekoratif ürünlerin satışlarında, müşteri eş, çocuk, anne-baba ya da bir yakınının fikrini almaya ihtiyaç duyabilir. Zevke dayalı seçimler olduğunda sadece teknik özelliklere bakılarak karar verilemeyebilir. Renk tonu, büyüklük, şekil gibi çalışma şeklini etkilemeyen özellikler konusunda ikinci bir görüş isteyen müşteriler için internet anında yardımcı olur. Ürün fotoğrafı çekilerek gönderilir ve görüş sorulabilir ya da internet aracılığı ile canlı video bağlantısı yapılarak o an mağazaya getirilemeyen kişilere mağazaya ve ürünlere yakından bakma ve değerlendirme fırsatı sunulur.

Dezavantajlar :

Çeşit (-) :

Çeşit müşteri için önemli bir avantaj iken satıcı için bir dezavantajdır.

Bir aydınlatma satıcısı mağazasında ne kadar ürün bulundurabilir? Dekoratif ürünler renk, boy, tip, şekil gibi çok çeşitli kategorilerde yer alırlar. Satıcı mağaza bu çeşitlerden hangilerini mağazasında bulundurmalı? Eskiden mağazasına gelen müşteriler gördüklerini alırken, artık satıcılar, elinde telefon ile ” Bu ürün sizde var mı?” diye soran müşteriler ile karşılaşır oldular. Çeşit neredeyse sonsuz bir biçimde artarken, küçük mağazalarda hangilerini sergilemeliyiz. Bu kadar çeşit ürünün stok maliyetleri nasıl karşılanacak soruları aydınlatma mağazalarını bekleyen en önemli sorunlardır.

Artan çeşit, artan maliyetler (-):

Dekoratif ürünlerde çeşitler çok artmadan önce bir üründen yüksek adetlerde üretilirdi. Çeşit az olduğu için çok sayıda üretilen bir modelin depolanması ve stok maliyetleri çok sorun olmuyordu. Çeşit sonsuz bir şekilde artmaya başlayınca bir modelden üretilen ürünlerin miktarları azaldı. Bir modelden az miktarda üretiliyor ama model sayısı bu şekilde artırılabiliyor. Üretim miktarının azalması ürün fiyatlarında artmaya neden oldu. Müşteriler için artan fiyatlar ve satıcılar için artan maliyetler internetin getirdiği en önemli dezavantajdır.

Çabucak demode olan modeller (-) :

İnternet yaygınlaşmadan önce sadece avizeler değil, tüm dekoratif ürünler uzunca bir süre kullanılıyordu. Tasarlanan bir model yüksek adetlerde ve uzunca bir süre tekrar tekrar üretildiğinden ne yedek parça sorunları vardı ne de kalıp maliyetleri problemleri vardır.

İnternet müşterilere çeşit sunduğu gibi gereğinden çok değişim ve yenilik iştahı da aşıladı. Artık bir tasarımın ömrü seneler ile değil aylar ile ölçülür hale geldi. Üreticiler satışın anahtarının yeni modelde olduğunu fark ettiler ve hızlıca yeni modelleri daha yeni modeller ve daha da yeni modeller üretmeye soyundular. Bugün artık hem internet hem de mağazalar modası geçmiş ya da çabucak geçecek modeller ile doldu.

Müşteri açısından dezavantajlar

İhtiyaç dışı satın almalar (-) :

İnternetin avize ve aydınlatma modellerine kolayca erişme imkanı sağlaması başka bir soruna daha yol açtı. Evlerinde işlevini ve kullanım ömrünü henüz tamamlamamış düzgün çalışan modeller, modanın dekoratife olan etkileri nedeniyle gözden düştüler. Değişime ihtiyacı olmayan ürünler değiştirilmeye başlandı. İnternet, sahip olduğumuz tüketim çılgınlığını daha büyük bir iştahla kamçılama aracımız oldu.

Warren Buffet’ın çok sevdiğim bir sözü vardır. “Eğer ihtiyacınız olmayan şeyleri satın alırsanız yakında ihtiyaç duyduklarınızı satmak zorunda kalırsınız”.

Bir yorum bırakın