Kelvin fen bilimlerinde kullanılan K harfi ile gösterilen ve birim aralığı santigrat (celcius) derecesiyle aynı olan, ancak sıfır noktası olarak mutlak sıfırı ( -273.15 santigrat) kabul eden bir sıcaklık ölçüsü birimidir.

Kelvin-Santigrat derece ilişkisi

0 °C=273K
100 °C=373K
Kısaca santigrat derece ile ölçtüğümüz bir sıcaklığı Kelvin’e çevirmek için +273 ilave etmemiz yeterlidir.

Işığın rengi flamanın ısısıyla değişmektedir. Buna renk sıcaklığı teorisi denir. Kolay erimeyen bir metali ısıtmaya başladığımızda 1000K civarında kızarmaya ve ışık vermeye başlar. Isıtmaya devam ettiğimizde renk değişmeye başlar. 5000K sıcaklığına ulaştığımızda akkor (beyaz) renge ulaşırız. Isı daha artırılmaya devam edilirse 10000K sıcaklığında mavi bir renk alacaktır. İşte bu nedenle ışığın ısısı Kelvin (K) ile gösterilir ve kelvinmetre ile ölçülür.

Yeni bir kavram : KELVIN

Daha önce güncel hayatta pek tanışmadığımız kelvin kavramı nereden çıktı?
LED ve enerji tasarruflu ampullerden önce tüm ev aydınlatmaları flamanlı ampuller tarafından sağlanıyordu. Bu ampullerde sadece 2700-3000K aralığında ışık verdiklerinden kelvin kavramı bilinmiyordu. Ancak enerji tasarruflu ampuller ve LED’ler kullanılmaya başlandıkça ve bunların sundukları farklı renk sıcaklıkları bu kavramı güncel hayatta daha bilinir hale getirdi.

Satın aldığımız aydınlatma ürünlerinde ışık kaynağının hangi renk sıcaklığını verdiği belirtilir. Buna göre 2700-3500K arası sıcak renkleri verirken 5000K değerleri çoğu zaman gün ışığı da dediğimiz doğal beyaz ışığı verecektir. Kelvin değeri 6500’e çıktığında artık soğuk beyaz bir ışık elde edilir.
Hangi kelvin değerinde hangi sıcaklığın oluştuğunu yukarıdaki KELVIN RENK SICAKLIĞI TABLOSU’nda görebilirsiniz.

Sıcak ışık (2700-3200 Kelvin)

2700 – 3200 kelvin renk sıcaklıkları ”sıcak ışık” olarak kabul edilir. Sıcak ışık genellikle parlak soğuk ışığa göre daha yumuşak, iyi bir görüş ve rahat bir atmosfer sağlar. Bunun için yatak odaları, oturma odaları, yemek odaları ve lokantalarda tercih edilir. Ev yaşamında konfor sağlamak için bu renk sıcaklığı tercih edilmelidir.

Doğal ışık (4000-5000 Kelvin)

Sıcak ışık evlerde genel bir kabul görmesine rağmen, bazı kişiler doğal beyaz ışığı tercih edebiliyor.
Doğal beyaz ışık 4000 – 5000 kelvin renk sıcaklığındadır.
Kişilerde ve çalışanlarda enerjik ve ferahlatıcı bir ruh hali yarattığı için ofis, girişler ve diğer çalışma ortamlarında tercih edilir.

Soğuk ışık (5500-6500 Kelvin)

Çalışma ortamlarında soğuk beyaz ışık iş verimliliğini artırabilir, detayları görmemiz gereken işlerde bu renk tercih edilmelidir. Görsel alanlar, güvenlik aydınlatmaları ve garajlar için tavsi edilir.

Yorumlar (1)

  1. Harika bir yazı olmuş, ilgisi olanların kesinlikle faydalanabileceği türden. Evimde günışığı yani warm White şeklinde ifade edilen rengi kullanmak için 4000-5000K arası ışık sıcaklığı tercih etmem gerektiğini çıkardım bu yazıdan. Teşekkür ederim!

    5 Şubat 2021 Cevapla

Bir yorum bırakın