küçük evler için aydınlatma önerileri

İstanbul gibi büyük şehirlerden birinde yaşıyorsanız küçük bir apartman dairesinde veya 1+1 stüdyo dairelerden birinde yaşıyor olabilirsiniz. Nüfus artış hızı, konut talebini artırmakta ve artan hızlı talep de küçük alanlara sahip konutların yaygınlaşmasına neden olmaktadır. Bu küçük konutlar doğal olarak büyük olanlardan daha ucuzdur, bu nedenle yeni evlenen çiftler ve yalnız yaşayan bireyler için daha uygundurlar. Küçük alanların
doğru mobilya, yerleşim ve aydınlatma ile daha büyük gözükmelerini sağlayabilirsiniz.

Birden çok ışık kaynağı kullanın

Eviniz küçük ise odanızda tek bir avize kullanmak yerine, masa lambası ve aplik gibi birden çok ışık kaynağı kullanın.
Herhangi karanlık bir köşe kalmayacak şekilde ışıkların yerleşimini yapın. Işık ihtiyacınıza göre aydınlatmaların hepsini yakabilir ya da ihtiyaçlarınıza göre bazılarını kapatabilirsiniz. Bu çoklu ışık kaynaklarının odanın içinde farklı yüksekliklerde kullanılması daha uygun olacaktır.

Büyük Avizeler yerine minimal olanları seçin

Lüks ve gösterişli avizeleri seviyor olabilirsiniz. Ancak bu avizeler için yeriniz maalesef bulunmuyor. Daha ince formlara sahip avizeler seçin. Küçük avizeleri seçerek, aydınlatma kabiliyetlerini azaltmadan, odanın küçük gözükmesini engelleyin. Büyük avizeler seçmek zaten küçük olan odanızın daha dolu ve kalabalık olarak görülmesine neden olur.

Dolap içi ve tezgah altı aydınlatmalar kullanın

Karanlık köşeler yalnızca duvarların kesişme noktalarında bulunmaz. Dolaplarda, kitaplıklarda ve rafların altında karanlık köşeler görülebilmektedir. Bu nedenle, bir dolabın içini veya tezgahları aydınlatmak için LED şeritler kullanabilir.

Ekstra derin gözükmesi için arka aydınlatmaları kullanın

Arka aydınlatmalar yalnızca mobilyaların arkasındaki karanlığı ortadan kaldırmaklakalmaz, aynı zamanda ekstra derinlik hissi verir. Aynaların, televizyonların, yatak başlıklarının ve mobilyaların arka kısımlarını
aydınlatarak odanızın daha büyük gözükmesini sağlayabilirsiniz.

Dikey aydınlatmalar kullanın

Mekanın küçüklüğünü gözlerden saklamanın kolay bir yolu da bir duvar
kenarında tavana doğru süzülen ışıklardır. Bir duvar yanında masa lambası, lambader ya da aplikler kullanarak dikey aydınlatmaları kullanın. Işığı duvara vuran aydınlatmalar da mekanın olduğundan daha büyük gözükmesini sağlar.

Doğal ışığı kullanın

Hiçbir ışık odanızı pencerelerinizden gelen yoğun ışıktan daha büyük hissettiremez. Kalın perdeler ya da başka eşyalar ile doğal ışığın yolunu kapatmayın. Doğal ışık gölgeyi yok ederek küçük odaların ferah görünmesini sağlayacaktır.

Işığı yansıtmak için aynaları kullanın

Mekanın daha büyük gözükmesi için aynalar yüzyıllardır kullanılmaktadır. Aynaları ışık ile birlikte kullanmak odanızın çok daha büyük ve ferah gözükmesini sağlar. Avizenizden, masa lambalarınız ya da apliklerinizden
gelen ışıkları yansıtmak için aynaları duvarlar ya da dolap kapaklarında
kullanabilirsiniz. Aynayı pencerenizin karşısında kullanmak odanızda birden fazla pencere gözükmesine ve daha iyi ışık yansımasına yardımcı olur.

Duvar ve tavan boyalarında açık renkler kullanın

Açık renkler, tercihen beyaz, ışığı en üst düzeyde yansıtırlar. Bu nedenler duvar ve tavan boyalarından açık renkleri tercih etmek aydınlatma için en uygun sonucu verecektir.


Yorumlar (2)

  1. Özellikle yeni evlenecek çiftler için çok bilgilendirici bir yazı olmuş. Teşekkürler.

    8 Ekim 2020 Cevapla
    1. Değerli yorumunuzu paylaştığınız için teşekkürler Muhammed Bey.

      10 Ekim 2020 Cevapla

Bir yorum bırakın