mutfak avizesi nasıl olmalı

Mutfak avizesi seçimi ev dekorasyonunda önemli bir yere sahiptir. Çünkü mutfak evin kalbidir, yemek pişirmek, dinlenmek veya sosyalleşmek için evinizin belki de en önemli bölümüdür. Bireyselliğin arttığı günümüzde, ev içinde bile bir araya gelemeyen aile fertleri mutfakta bir araya gelirler.
Mutfak aydınlatması için avize kullanmak, güçlü bir görsel odak noktası oluşturmanın ve mutfağa denge sağlamanın harika bir yoludur. Mutfak avizesi kullanmak, mutfağınıza zarafet, yumuşaklık ve kadınsı bir dokunuş katar.
Mutfak sadece iyi aydınlatılmış ve davetkar görünmekle kalmamalı, ışıklar yemek hazırlamanız, tarifleri okumanız, misafir ağırlamanız, yemek yemeniz ve gözlerinizi yormadan istediğiniz her şeyi yapmanız için yeterince işlevsel olmalıdır.
Düzgün planlanmış bir aydınlatma, özellikle açık mutfakların (amerikan mutfak) olduğu evlerde büyük bir dekorasyon etkisi yaratabilir.

Mutfak ne kadar aydınlatılmalıdır?

Mutfak evde en çok ışık ihtiyacı olan bölümdür. Salon, oturma odası ya da yatak odasına kıyasla mutfağınız daha fazla aydınlatılmalıdır. Salonda 250 lx, yatak odasında 150 lx ışığa ihtiyaç duyarken mutfağınızda en az 400 lx ışığa ihtiyaç duyacaksınız. Mutfak avizesi seçerken bu ışık ihtiyacını göz önünde bulundurarak doğru aydınlatma dengesine sahip olabilirsiniz.

Mutfak avizesi için hangi renk sıcaklığı kullanılmalıdır?

Mutfaklarda kullanılacak avizelerde renk sıcaklığı olarak beyaz ışıkları (5500K/6500K) tercih edilmelidir.

Siyah Boyalı Modern Avize AVONNI AV-1838-4Y-BSY

Mutfak merkezi avizelerde nelere dikkat etmelisiniz?

Mutfağınızın merkezinde yer alan ve ortam aydınlatmasını sağlayacak avizeyi seçerken şunlara dikkat edin;

  • Çok noktadan ışık veren ürünleri seçin.
  • Tek bir noktadan ışık veren avizelerin çok daha keskin gölgeler oluşturacağının farkında olun.
  • Mutfak avizesini ya çok ampullü seçin ya da ampullerinizi lümen değeri yüksek olanlardan seçin.

Tezgah üstü aydınlatmalar neden önemlidir?

Mutfak tezgahlarınızı aydınlatacak bir tezgah üstü lamba kullanmanız, mutfak kazalarının önlenmesi açısından çok önemlidir. Tezgahta çalışırken ışık arkanızdan gelecektir ve önünüzde gölge oluşacaktır. Tezgah üstü lambalar bu gölgenin yok edilmesi için son derece önemlidir. Aspiratör ya da ocak üstü aydınlatmalarınız varsa tezgahta çalışırken bunları kullanın.

Masa üstü aydınlatmalarda ölçüler nasıl olmalı?

Bir mutfak adanız ya da mutfak kahvaltı masanız varsa bu bölümlerin üzerine avize sarkıtılırken şu kuralları göz önünde tutun:

  • Avizenin alt kısmı ile mutfak adası/masası üzerindeki mesafenin 80-90 cm. den az olmaması gerekir.
  • Avizenizin çapının mutfak adası/masasının genişliğinden (yuvarlaksa çapından) daha küçük olduğundan emin olun.
Mutfak masa üstü aydınlatmaları
Eskitme Kaplama Modern Avize AVONNİ-AV-1775-4ET

Mutfak adası üzerinde sarkıtlar nasıl kullanılır?

Sarkıt aydınlatmalar bir mutfağa stil, renk ve odak noktası ekleyen dekoratif bir unsur olarak kabul edilir. Son yıllarda tekrar popülerlik kazandılar ve genellikle mutfak adası üzerinde çoklu olarak kullanılırlar. Birçok şekil, boyut ve malzemede sarkıt lambaları seçebilirsiniz. Metalik armatürler mutfağa karakter katan mimari bir unsurdur. Sarkıt lambalar mutfağınızın en iyi şekilde görünmesine yardımcı olurlar. Mutfak adası üzerinde kullanılacak sarkıt sayısı tezgahın uzunluğuna bağlıdır. Sarkıtlar arası mesafe 50-60 cm arasında olması uygundur. Dengeli bir ışık dağılımı için tek sayılarda sarkıt kullanılması önerilir.

Doğal aydınlatmadan nasıl faydalanabilirsiniz?

Doğal ışıktan asla vazgeçmeyin! Ücretsizdir ve çok faydalıdır. Mümkünse, mutfağınızın penceresini gün ışığının içeri girmesine izin verecek şekilde tasarlayın. Mutfağınızın bir penceresi yoksa, bir tavan penceresi takmayı düşünün.

Aydınlatma ile ilgili daha fazla bilgi almak için blog yazılarımız içinden daha fazla aydınlatma önerilerine ulaşabilirsiniz.

Mutfağınız için doğru aydınlatma ürünlerini seçmek için “Mutfak Avizeleri Modelleri” ni inceleyin. şimdi inceleyin.

Bir yorum bırakın