Bir otel odasının atmosferi hoş ve davetkar olmalı ve odadaki aydınlatma, bu davetkar atmosfere ulaşmakta kullanılacak en önemli araçlardan biridir. Aydınlatmayı otelin iç dekorasyonunun bir parçası olarak değerlendirmek önemlidir. Yalnızca güzel görünüme sahip bir iç mekana sahip olmak yeterli değildir çünkü aydınlatma doğru değilse, profesyonel bir iç dekorasyon bile misafirlerin kendilerini rahat hissetmesini sağlayamaz.


Işığın rengi ve miktarının, insanların ruh halleri üzerinde büyük bir etkisi vardır.


Piyasadan satın alabileceğiniz ışık kaynaklarının renk sıcaklıkları 2700K ila 6500K arasında değişebilmektedir. 2700K ışık rengi, insanlarda dinlenme ve huzur etkisi sağlarken, 6500K ışık rengi ise insanları daha enerjik bir ruh haline büründürmektedir.

Otel odasında kullanılan aydınlatmalar farklı amaçlara hizmet ettiklerinden, kullanılması gereken renk sıcaklıkları da farklı olmaktadır. Aydınlatma tipleri için tavsiye edilen ışık renklerini aşağıda bulabilirsiniz.

Otel odası genel aydınlatması

Tavsiye edilen renk sıcaklığı 2700K – 3500K’ dir. Bu Kelvin aralığı, sıcak beyaz ışıltısı nedeniyle yatak odaları için en iyisidir. Rahatlatıcı, davetkar ve dinlenmeye imkan verir.

Yatak başı aydınlatmalar

Yatak başında kullandığınız aydınlatmalar ister duvar aplikleri ister komodin üzeri aydınlatmalar olsun, dinlendirici ve insanı uykuya hazırlayan etkilerinden dolayı, 2700K-3000K ışık rengini tercih etmelisiniz.

Okuma aplikleri

Spiralli okuma aydınlatmalarında, uyku getirmeyen ve uykuyu da kaçırmayan bir etkiye sahip olmasından dolayı 3500K-4000K ışık rengi tercih edilebilir.

Banyo aydınlatmaları

Banyonuzda göze hoş gelen bir atmosfer oluşturmak için, eğer banyonuz beyaz tonlarda ise 3000-3500K, banyonuz biraz daha koyu tonlarda ise 4000K renk sıcaklığını kullanabilirsiniz.

Çalışma masası aydınlatması

Çalışma masası üzerindeki aydınlatmalarda, uzun süreli çalışmalar için, renk sıcaklığını 4000K-5000K arası seçin.

Köşe aydınlatmaları (Lambaderler)

Otel odasının köşesinde bulunan lambaderler için seçeceğiniz ışık rengi, odanın genel aydınlatmasının rengi ile aynı olmalıdır. Eğer odada bir genel aydınlatma yoksa, dinlendirici etkisi nedeniyle 2700K-3500K arası bir ışık rengi tercih edilebilir.

Bir yorum bırakın