Bir otelin enerji kullanımının yaklaşık yüzde 30’u aydınlatma maliyetlerinden kaynaklanır.  Aydınlatma için harcanan enerjiyi azaltmak hem elektrik faturalarının düşmesine hem de gezegenin korunmasına yardımcı olacaktır.

Konu enerji tasarrufu yapmaya geldiğinde otellerin benzersiz zorlukları vardır. Çoğu lobi ve ortak alanın misafirler için her zaman hazır olması gerekir. Otel odaları ise toplam konaklama zamanının %60’ında boştur ve dikkatlice yönetilmezlerse, büyük bir enerji israfına neden olabilirler.

Konuklar muhtemelen otellerdeki en büyük enerji tüketicileridir ve enerji tasarrufuyla ilgilenmek istemezler. Ya iş amaçlı konaklamalarına ya da tatillerinin keyfini çıkarmaya odaklanırlar.

Otel odalarında, konukların konforlarında herhangi bir azalma oluşturmadan, aydınlatmada enerji tasarrufu yapmak için neler yapılabilir?

Verimli Aydınlatmalar kullanın.

Tüm aydınlatmanızı LED ışık kaynakları ile değiştirerek, yüksek enerji tasarrufu elde edebilirsiniz. Çok eski nesil LED aydınlatmalarınız varsa, bunlar henüz ekonomik ömrünün tamamlamamış bile olsalar, yeni nesil LED ışık kaynakları ile güncelleyin. Unutmayın, her sene LED ışık kaynaklarının verimleri artıyor. Akkor ve halojen ampuller enerji açısından nasıl son derece verimsizlerse, eski nesil LED aydınlatmalar da yenilerine oranla verimsizlerdir. Yeni, yüksek tasarruflu LED ışık kaynakları, bir yıl içinde, sağlayacağı enerji tasarrufu ile kendilerini amorti ederler. LED kullanmak, aydınlatmalarınızın bakım maliyetlerinde de tasarruf etmenizi sağlayacaktır.

Otel odasındaki tüm aydınlatmaları LED aydınlatmalar ile değiştirmek yeterli midir? Aydınlatmada tasarruf için başka neler yapabiliriz?

Kısma Anahtarları (Dimmer) kullanın

LED’ler ve kısma anahtarları bir zamanlar birbirine düşmanlardı, ancak bugün doğru ürünler kullanılırsa birlikte uyum içinde çalışabiliyorlar. Her dimmer, standart bir açma-kapama anahtarına göre, en yüksek aydınlatma seviyesinde bile elektrik tasarrufu sağlar. Işıklar kısıldığında, daha da fazla elektrik tasarrufu sağlanır. Dimmerler otel odalarında idealdir, çünkü misafirlere, ihtiyaçlarına göre, odanın ışık seviyesini kontrol etme imkanı sağlarlar, bu da ziyaretçi memnuniyetinde önemli bir faktördür.

Enerji tasarrufu sağlayan, kartlı  güç anahtarı kullanın

Resepsiyondan oda kartını alan konuklar, otel odasına girerken, güç anahtarına oda kartını takarak ışıkların yanmasını sağlarlar. Oda kartı, güç anahtarına takılmadan, aydınlatmalara enerji verilmez.  Konuklar, odadan çıkmak istediklerinde, oda kartını güç anahtarından çıkararak yanlarına alırlar. Böylece odada kimse yokken ışıkların açık kalmasının önüne geçilmiş olur. Bu sistemle yalnızca dolu odaların aydınlatılması sağlanır, boş odalarda gereksiz yanan ışıklarını önüne geçilmiş olur.

Doluluk (Varlık) sensörleri kullanın

İçinde kimse yokken neden bir alanı aydınlatmak için para harcayasınız?

Doluluk sensörleri, belirli bir alandaki iç mekan aktivitelerini algılar. Bir odaya girildiğinde ışıkları otomatik olarak açarak kolaylık sağlarlar ve oda boşaldığında, odanın ışıklarını kapatarak  enerji tasarrufu sağlarlar.

Bir yorum bırakın