Perakende Mağazalarında Aydınlatma Tasarımı

Aydınlatma tasarımı, perakende mağazaların başarısı için çok önemlidir.

Doğru aydınlatma, müşterileri mağazanıza çeker ve içeri girdiklerinde onları mağazanızda yönlendirir. Müşterilerin düzenli olarak bazı ürünleri gözden kaçırdığını veya mağazanın belirli köşelerini ihmal ettiğini fark ederseniz, perakende mağazanızda aydınlatma tasarımını yenilemenin zamanı gelmiş demektir.

Aydınlatma kullanımı bir mağazanın estetik kalitesine ve duygusal olarak algılanış biçimine katkıda bulunarak müşteri etkileşimini artırmaktadır. İyi düşünülmüş bir aydınlatma tasarımı, potansiyel müşterileri çekebilir ve onlara gerçek bir alışveriş deneyiminde eşlik edebilir.

Herkese uyan tek bir aydınlatma tasarımı olmamasına rağmen, tüm perakendecilere uygulanabilecek yönergeler ve temel ilkeler vardır. Aydınlatma tasarımlarını incelerken, müşterileri çekebilecek ve onları sadece para harcamaya değil, daha sonra geri gelmeye teşvik edebilecek çözümler de üretmek gerekir.

Perakende mağazalarında aydınlatma tasarımının işleri nasıl geliştirebileceğini ve kârınızı nasıl artırabileceğini öğrenmek için makalemizi okumaya devam edin 🙂

Perakende Mağazalarında Aydınlatma Tasarımı İlkeleri

Aydınlatma armatürleri satın almaya ve bunları mağazanıza yerleştirmeye başlamadan önce, aydınlatma tasarımıyla ilgili birkaç temel kavramı bilmeniz önemlidir. Bu ilkeler mağazanın tamamında uygulanmalıdır.

Unutmayın! mağazanızın bir bölümü kötü aydınlatılmış ise müşterileriniz mağazanızın o bölgesine gitmez!

Vurgu Işıkları

Mağazanızda öne çıkarmak istediğiniz herhangi bir ürün ya da obje için vurgu aydınlatması kullanın. Işık ile müşterilerin gözlerini bu ürünlere çekebilirsiniz. Ürün etrafında gölgeler oluşmasına izin verin. Dikkat çekici aydınlatma ile özel ürünlerinizi öne çıkarabilirsiniz. Vurgu ve ortam aydınlatmasının mükemmel dengesi, mağazanın tasarımının anahtarıdır. Vurgu aydınlatması eğlenceli olabilir, ancak her şeyi vurgularsanız ya da hiçbir şeyi vurgulamazsanız, ürünleri öne çıkarma yeteneğinizden vazgeçmiş olursunuz. Güçlü kontrastı az miktarda kullanarak, müşterilerinizi satış alanlarına, yeni ürünlere veya yüksek fiyatlı ürünlere çekmeye odaklanabilirsiniz.

Mağazanızın birden fazla koridoru, odası veya katı varsa, müşteriler yollarını bulmakta zorlanabilirler. Yön bulma ışıkları, tuvaletlere, çıkışlara veya müşterinizin mağazada gezinmek için görmesi gereken herhangi bir bölgeye ulaşmasını sağlar. İşaret ve yön bulma ışıkları da vurgu ışığıdır.

Ambiyans Aydınlatması

Vurgulu aydınlatmanızı gerçekten öne çıkarmak için mağaza genelinde ortam aydınlatmasını uygun şekilde oluşturmanız gerekir. Mağazanızın genel yürüme alanlarını ve dekoratif unsurlarını kapsayan yumuşak bir ışık akışı olmalıdır.
Genel aydınlatma mağazanızın güvenli, işlevsel ve davetkar olmaya yetecek kadar aydınlatılmasını sağlamalıdır. Aynı zamanda, vurgulu ışıklarınızın ortaya çıkmasını engelleyecek kadar da parlak olmamalıdır.
Genel aydınlatmada birbirinden uzak çok güçlü spot aydınlatmalar yerine birbirine daha yakın ama daha az güçlü aydınlatmalar kullanmayı deneyin. Aşırı kontrast oluşmasına izin vermeyin. Mağaza genelinde çok parlak ya da çok karanlık bölgeler oluşmasını engelleyin. Bu tarz bölümler arasında gezinen ziyaretçilerin göz bebekleri çok farklı ışık seviyesine uyum sağlamak için devamlı büyür ve küçülür. Mağazanızda uzun süre kalan müşterilerinizde ve çalışanlarınızda göz yorgunlukları ortaya çıkar.

Dikey aydınlatma

Aydınlatma tasarımında bir diğer yeni trend ise dikey aydınlatmadır. Bunun anlamı, zeminden tavana eşit bir şekilde aydınlatmadır. İnsan gözü doğal olarak ışığa bakar ve bir mağazanın önünden geçen bir müşterinin fark edeceği ilk şey dikey aydınlatmalardır. Bunu bildiğimiz için, potansiyel müşterileri mekana çekmek için duvarları ve dikey yüzeyleri aydınlatmamız gerekiyor. Genel bir kural olarak, aydınlatılmış duvarlar mağazalara ferah ve havadar bir atmosfer verirler.

Işık rengi seçimi

Satın almadan önce aydınlatma ürünlerinizin renk sıcaklığını kontrol ettiğinizden emin olun. Tüm ışıkların aynı renk sıcaklıklarına sahip olduğundan emin olmalısınız. Aynı alanda renk sıcaklıklarını karıştırmak profesyonellikten uzak bir görünüm yaratır.
Renk sıcaklığı Kelvin (K) cinsinden ölçülür, en düşük sayı(2700K) en sıcak renkleri ve en yüksek sayı (6500K) ise soğuk beyaz rengi verecektir.
Sıcak aydınlatma, bir kitapçı veya kafe için mükemmel ve rahat bir atmosfer yaratır. Soğuk aydınlatma ise müşterilerin ürünlerin nasıl göründüğüne dair net bir fikre ihtiyaç duyduğu mağazalar için en iyi sonucu verir.
Sunduğunuz ürün ve hizmetlerin hangi ışık renginde daha uygun olacağını tespit edin.

CRI seçimi

CRI (Color rendering Index) renksel geriverim endeksi. Renksel geri verim, bir ışık kaynağının, aydınlattığı cismin renklerini ne kadar aslına sadık oluşturduğunun ölçüsü olarak tanımlanabilir.

Gün ışığının CRI değeri 100 kabul edilir. Renksel geriverim endeksinin ölçü birimi Ra’dır ve ”gün ışığı” için bu değer 100’dür.

Aydınlatmada ışık kaynaklarının kullanım yerlerine göre uygun CRI değerleri seçilmelidir. Rengin çok önemli olduğu kozmetik ve moda mağazaları, kuaförler ve sanat galerileri gibi yerlerde mümkün olan en yüksek CRI değeri kullanılmalıdır. Ancak rengin herhangi bir öneminin olmadığı aydınlatmalar da vardır. Buralarda düşük CRI değerleri seçilmesinde bir mahzur yoktur. Örnek olarak otopark aydınlatmaları, güvenlik aydınlatmalarında bu düşük CRI değerli aydınlatmalar kullanılabilir.

Led aydınlatmaları kullanın

LED aydınlatma, uzun kullanım ömrü, düşük enerji tüketimi, sıcak ve soğuk ışık rengi seçenekleri, aydınlatma yoğunluğunu kontrol etme (dimleme) imkanı ve çok çeşitli boyut ve şekiller gibi bir dizi avantajlar sunar. LED aydınlatmayı geleneksel aydınlatma sistemlerine göre çok daha avantajlı kılan tüm bu özelliklerdir.

LED’lerin satış noktası aydınlatması için tercih edilme nedenleri şunlardır.

  • Enerji Tasarrufu:

Enerji tasarrufu mağaza aydınlatmasında çok önemlidir. Bunun nedeni ekonomik nedenlerle olduğu kadar daha genel anlamda ekolojik farkındalık ve doğal enerji kaynaklarını koruma ve kullanma ihtiyacıdır. LED teknolojisi, bu koşullara mükemmel uyum sağlar ve son derece yüksek enerji verimliliği sunar ve ekolojik bir bakış açısından LED ışıklar, cıva gibi toksik elementler barındırmadıkları için daha yeşil bir gelecek için doğru bir aydınlatmadır.

  • Yönetilebilirlik

LED teknolojisi her duruma uyum sağlayabilir ve renk değişimi, sıcaklık değişiklikleri ve ışık yoğunluğu dahil olmak üzere tamamen özelleştirilebilir. Genel aydınlatmadan vurgu aydınlatmasına kadar, LED aydınlatmayı tercihlere göre ayarlamak mümkündür. LED aydınlatma ürünleri akıllı cihazlara bağlanabilir ve dijital olarak kumanda edilebilir.

  • Ömür ve azaltılmış bakım maliyeti

LED lambalar, akkor lambalara göre 25 kat daha uzun ömürlüdür (ve eğer LED kaliteliyse, bu yaklaşık 30-50 bin saat demektir) ve ayrıca üstün performanslı, çok yönlü aydınlatma teknolojisi özelliklerine sahiptir. Bunların hepsi, aydınlatmanın gün içinde uzun saatler boyunca çalıştığı perakende mağazalar için önemli unsurlardır.

LED aydınlatmalarda, sarsıntı ya da çarpmalardan korunması gereken filamentler yoktur, yani LED ışıklar dayanıklıdır, iç ve dış mekanlarda kullanım için mükemmeldir.

LED aydınlatmaların titreşimlere, dış etkilere ve temasa (Müşteri teması ve kötü hava koşullarına karşı) dayanabileceği anlamına gelir.

  • Soğuk mekanların aydınlatılması

LED teknolojisinin düşük sıcaklıklarda bile gerçekten iyi çalıştığını ve bu nedenle LED lambaların süpermarket buzdolabı içlerini veya açık otoparkları aydınlatmak için mükemmel bir çözüm olduğunu da eklemeliyiz.

Artık perakende aydınlatma tasarımınızı bir araya getirmek için ihtiyaç duyduğunuz temel bilgilere sahipsiniz.

Mağazalarda doğru aydınlatmanın işinizin değerini ne kadar artırabileceğini uyguladıkça fark edeceksiniz. Zamandan ve paradan tasarruf etmenize yardımcı olmak amacıyla aydınlatma hakkında daha fazla bilgi edinmek için diğer makalelerimize de göz atmanızı öneririz.

Bir yorum bırakın