İyi bir restoran, müşterilerine sunduğu lezzetli yemeklerden ibaret değildir; müşterilerine iyi bir ziyafet eşliğinde, boş zamanlarının tadını çıkarırken, kendilerini rahat hissetmeleri için keyifli bir atmosfer sunması da gerekir.

Restoran sahipleri bu eşsiz deneyimi nasıl başarabilir?

Aydınlatma ile başlamanızı öneririz; bir restoranın iç tasarımını planlarken göz önünde bulundurulması gereken en önemli unsurlardan biri aydınlatmadır. Aydınlatma, müşterilerinizin memnuniyetini ve tüketici deneyimini olumlu veya olumsuz yönde etkileyecek hayati role sahip temel bir unsurdur.

Yeni tasarlanmış restoranınız, müşteri beklentisini aşan, kaliteli masa ve koltuklara ve trend belirleyen mimari detaylara sahip olabilir. Bununla birlikte, aydınlatma göz ardı edilirse tüm bu tasarım çalışmaları ne yazık ki çekiciliğini kaybeder.

Bu nedenle, bir restoran için aydınlatmanın etkisini anlamak çok önemlidir. İyi bir aydınlatma, ortamın ambiyansını değiştirir, müşterinin restoran içerde kalma süresini etkiler ve müşteride arzu edilen duyguların oluşmasını sağlayarak müşterinin tekrar gelmesine yardımcı olur.

Düşük seviyeli (loş) aydınlatma ne zaman kullanılır?

Bir restoranı düşük (loş) seviyede aydınlatmak, restoran içinde daha samimi bir atmosfer yaratmaya yardımcı olur. Loş ışıklar rahatlatıcı veya romantik olarak kabul edilir ve yemek yiyenleri restoran içinde biraz daha oyalanmaya teşvik eder.
Bunun için düşük renk sıcaklığına sahip (2700K-3000K) ve dim edilebilir ışık kaynakları kullanılmalıdır. İhtiyaca göre ışık seviyesini kısarak restoranı daha loş hale getirmek, konuklarda restoran içinde bir mahremiyet hissine sahip olmalarını sağlar ve daha samimi hissetmelerine yardımcı olur.
Restoranda düşük seviyede aydınlatma kullanıldığında, kazalara sebebiyet vermemek için personelin ve müşterilerin restoran içinde güvenle gezinebilmesi için görev aydınlatmaları kullanılmalıdır.

Parlak aydınlatmalar ne zaman kullanılır?

Parlak aydınlatma, restoranlarda kullanıldığında daha uyarıcı ve enerji verici olma eğilimindedir. Bu tür aydınlatma, müşteri hareketliliğini teşvik eder ve alan içindeki trafiği kolaylaştırır. Daha parlak ışıklar, hızlı kafeler, fast-foodlar, pizza salonları, dondurma dükkanları ve benzeri kafe ve restoranlar gibi yüksek enerjili ortamlar için en iyisidir.

Sabah veya öğle saatlerinde daha fazla iş yapan her türlü restoran, daha parlak aydınlatmadan yararlanır. Bu tür bir aydınlatma, bol miktarda doğal güneş ışığına izin veren büyük pencerelerle en iyi şekilde desteklenir.

Restoranınız için doğru aydınlatmayı nasıl seçersiniz?

Doğru restoran aydınlatması türlerine karar verirken, restoranın çalışma saatlerini ve o zaman dilimi için en iyi atmosferi dikkate almanız gerekir. İşinin çoğunu sabah koşuşturmacasında sağlayan yüksek trafikli bir restoran işletiyorsanız, yalnızca akşamları müşteri kabul eden bir restoranla aynı aydınlatma planına sahip olmayacaksınız.
Sabahtan akşama kadar tüm gün açık olan bir restoranınız varsa, maksimum etki için gün boyunca aydınlatmayı birkaç kez ayarlamanız gerekebileceği anlamına gelir.

Gün içinde aydınlatma nasıl olmalı?

• Sabah
Daha parlak aydınlatmalar, günün erken saatlerinde yemek servisleri için daha iyidir. Sabahları müşteriler uyanır ve günlük aktivitelerine hazırlanırlar. Nasıl kahvaltı ve kahve insanlara enerji veriyorsa, parlak aydınlatmalar da aynı etkiye sahiptir. Müşterileri uyandırmaya, daha enerjik hissetmelerine ve güne hazırlanmalarına yardımcı olur.

• Öğle vakti
Öğle yemeğinin yoğunluğu sırasında, ışıklar genellikle parlak ya da orta düzeyde olmalıdır. Parlak aydınlatmalar restoran içinde daha hızlı bir tempo sağlar. Öğle yemeğinde çoğu müşteri yemeklerini yemek ve sonra hemen işe geri dönmek ister. Biraz oturup dinlenmek isteseler de uyku getirecek kadar rahat olmak istemezler.

• Akşam saatleri
Müşteriler, uzun bir günün ardından, yetişmeleri gereken bir yer yoksa, rahatlayacakları ve sevdikleri ile birlikte zaman geçirecekleri ortamlar isterler. Restoranınızda akşam yemeği servis ediyorsanız, daha loş ışıklar kullanarak, müşterilerinize rahatlayacakları bir ortam sunmalısınız. Yemek yiyenler sakin ve rahat hissediyorlarsa, daha uzun süre kalmaları, bir içecek daha sipariş etmeleri, tatlı yemeleri ve daha fazla para harcamaları daha olasıdır.

Yemek masası üzerinde aydınlatma nasıl olmalı?

Yemek masalarını loş bir şekilde aydınlatmak için masa üzerinde mumlar kullanılabilir ancak gelişen teknoloji ile şarj edilebilir, kablosuz masa lambaları kullanarak yemek masalarını aydınlatmak çok daha iyi bir çözümdür.
Kablo olmadığı için masa üzerinde herhangi bir karmaşa meydana gelmez.
Ayarlanabilen ışık seviyesi ile masa güçlü bir şekilde aydınlatılabilir ya da mahremiyet oluşturacak şekilde ışıkları kısılabilir. Kablosuz masa lambaları, bir restorana prestij katmanın en kolay ve şık yollarından biridir.

Restoranlar için geliştirdiğimiz taşınabilir, kablosuz masa lambalarımız hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayın.

Bir yorum bırakın