Uzun süren kış, sonunda bitti ve nihayet tatil zamanı geldi.

Bir tatil yöresinde yazlık ev sahibi olanlar, yazlıklarında aileleri ve sevdikleri ile birlikte zaman geçirmeye, dinlenmeye ve eğlenmeye başladılar. 

Yılın tüm zamanlarında kullanılmadıklarından, yazlık evlerin dekorasyonu çoğu zaman ihmal edilir.

Yazlık dekorasyonuna yatırım yapmak, hem ev sakinlerine hem de ziyarete gelecek olan misafirlere, sımsıcak bir ortam sunmanıza yardımcı olur. Yazlığınız için, dekorasyon fikirlerinizi tamamlayacak, hem dekorunuza uyum sağlayacak hem de mekanınızı ışıkla dolduracak aydınlatma önerilerini sizler için hazırladık.

ALÇAK TAVANLI YAZLIĞINIZI NASIL AYDINLATIRSINIZ?

Alçak bir tavanın en büyük dezavantajı, mekanı olduğundan daha küçük hissettirmesidir. Ancak aydınlatma ile bu hissin ortadan kaldırılabilmesi mümkündür.

 • Sarkıt aydınlatmalar ve avizeler alçak tavanlı odanızın kullanılabilir hacminden çalarlar. Uzun boylu insanlar için can sıkıcı durumlar ortaya çıkabilir. Alçak tavanlı yazlıklarda sarkıt aydınlatmalar kullanmayın.
 • Eğer tavanda gömme spotlar kullanma imkanı var ise gömme spotlar kullanarak dikey hacimden herhangi bir alan kullanmadan odayı aydınlatmak mümkün olacaktır.

Gömme spotlar alçak tavanlı odalar için en az yer kaplayan aydınlatma çözümüdür.

 • Tavanda gömme aydınlatmalar kullanmak mümkün değilse ya da gömme spotlardan hoşlanmıyorsanız tavana yapışık olarak kullanılan çok sayıda aydınlatma armatürleri hatta sarkıt olmayan avizeler bulunmaktadır. Bu ürünler dikey alanda çok fazla hacim kaplamazlar ve direkt tavan seviyesinden aydınlatma yaptıkları için ışığın oda içerisinde aydınlattığı yüzey miktarı da artar.
 • Duvar lambaları (Aplikler), alçak tavanlı bir yazlığı aydınlatmanın en iyi yollarından biridir.

Daha fazla bilgi için “alçak tavanlı evler için aydınlatma” yazımıza göz atın.

IŞIK ALMAYAN YAZLIĞINIZI NASIL AYDINLATMALISINIZ?

Yazlığınızın bahçesinde çok sayıda ağaç olabilir ve ağaçlar doğal güneş ışığının ev içerisine girmesine engel olabilir. Böyle bir durumda lambaların gündüz de kullanılması gerekecektir. Çok sıcak dış ortama sahip tatil yörelerinde, pek çok tatilci, gün ortasında dışarı çıkmayı tercih etmez ve güneş ışınlarının etkisinin azaldığı saatleri bekler. Eviniz yeterince güneş ışığı  almıyorsa ve gündüz evde kalmak zorunda iseniz, salonunuzda kullanacağınız ampullerin renk sıcaklığını 5500K almak isteyebilirsiniz. Bu renk sıcaklığı, yazlığınızdaki yeterince güneş ışığı alamamaktan kaynaklanan kasveti yok edebilir.

MATERYAL SEÇİMİNDE NELERE DİKKAT ETMELİSİNİZ?

Denize yakın bölgelerde bulunan yazlıklarda, yüksek nem ve deniz tuzu nedeniyle, aydınlatma ürünlerinde kaplamalı modeller yerine boyalı modeller tercih edilmelidir. Yüksek nem nedeniyle aydınlatma ürünlerinin üzerindeki kaplamalar zarar görebilmektedir. İç mekanlar için üretilmiş ürünler, bahçe ve teras gibi dış ortamlarda kullanılmamalıdır.

Siyah ya da beyaz boyalı vintage ürünler, yazlık sahipleri tarafından daha çok tercih edilmektedir.

YAZLIKTA BALKON VE TERASINIZI NASIL AYDINLATIRSINIZ?

Sıcak bir yaz akşamında balkon ya da terasınızda ailenizle birlikte yemek yemenin keyfini hiçbir şey veremez.

Balkonunuz, terasınız ya da verandanız ne kadar iyi tasarlanmış olursa olsun, iyi bir aydınlatma olmadan hak ettiğiniz keyfi tam olarak alamazsınız. İyi bir teras ve balkon aydınlatması için aşağıdaki önerileri uygulayabilirsiniz.

 • Dizi ışıkları kullanın

Bir kablo üzerinde sıra halinde yer alan, ampullerden oluşan dizi ışıkları kullanabilirsiniz.

Bu ışıkları terasınıza eklediğinizde o en sevdiğiniz kafede açık havada yemek yiyormuş gibi hissedeceksiniz.

 • Peri ışıkları kullanın

Peri ışıkları, dizi ışıkları ile aynı tarzda üretilen, çok az enerji tüketen ancak sadece dekor aydınlatması için yeterli ışık veren aydınlatmalardır. Balkon korkuluklarına sararak kullanacağınız peri ışıkları ile balkon ve terasınızda “Vav” etkisi meydana getirin

 • Solar aydınlatma kullanın

Çevreyi korumak ve karbon ayak izinizi azaltmak istiyorsanız, gündüzleri güneş enerjisi ile şarj olup geceleri sıcak bir ışık yayan solar lambaları kullanabilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için “Balkon ve teraslar için aydınlatma önerileri” yazımıza göz atın.

YAZLIĞINIZIN BAHÇESİ NASIL AYDINLATILMALI?

Bahçe aydınlatmaları gün batımından sonra da bahçenizin keyfini çıkarmanıza imkan sağlar.Yaz mevsiminde havanın aşırı sıcak olması ya da yoğun güneş nedeniyle gün içinde bahçenizde yeterince oturamıyor olabilirsiniz. Pek çok insan, güzel ve iyi aydınlatılmış bir bahçeye sahip olmanın gerilim ve strese gerçekten yardımcı olabileceğinin farkında değildir.
Bahçenize aydınlatma ürünü seçerken aşağıdaki önerileri dikkate almalısınız.

 • Ürün ölçüsü seçimi

Bahçe aydınlatmalarını seçerken çok küçük aydınlatmaları seçmeyin. İki ölçü arasında kararsız kalıyorsanız büyük olanı tercih edin ama çok büyük dış mekan aydınlatmaları kullanmak evinizin görünümünü bozar. Büyüklüğü ile öne çıkan ve dikkati çeken aydınlatma armatürleri rahatsız edici olacaktır.

 • Renk seçimi

Bahçe lambalarında ürün ebatları kadar ürün rengi de bahçeniz ile uyumlu olmalıdır. Bahçe lambalarında renk seçimi ürünü tamamen ortaya çıkaracak ya da tamamen gizleyecek şekilde olmamalıdır. Bahçe aydınlatması için en çok kullanılan renkler siyah, beyaz ve siyah üzeri bakır patinedir.

 • Stil seçimi

Dış mekan aydınlatması için alışverişe başlamadan önce evinizin genel stilini ve görünümünü düşünmek önemlidir. Çok modern bir ev ya da bahçeniz yoksa geleneksel, göz aşinalığı taşıyan bahçe aydınlatmalarını tercih edebilirsiniz.

 • Ürün dayanıklılığına dikkat edin

Dış mekan aydınlatması seçerken, bu aydınlatmalarının günlük aşınma ve yıpranmanın yanı sıra sert iklime de dayanması gerektiğinden, dayanıklılığı göz önünde bulundurmalısınız.

 • Solar aydınlatmaları kullanın

Solar aydınlatma sistemleri, aydınlatma için ihtiyaç duyduğu enerjiyi güneş ışığından alan ve depolayan ürünlerdir. Gündüz depolanan enerji geceleyin ışık olarak bahçenizi aydınlatacaktır.

Sitemizdeki bahçe aydınlatması ürünlerimize buradan ulaşabilirsiniz.

YAZLIĞINIZIN AYDINLATMASINI TASARLAMADAN ÖNCE NELERİ BİLİYOR OLMALISINIZ?

Amaçları bakımından 3 ana aydınlatma türü vardır. Yaşanır alanlarda doğru aydınlatma için bu üç türden ikisi ve hatta mümkünse üçü birlikte kullanıldığında muhteşem sonuçlar elde edilebilmektedir.

Sevdiklerinizle birlikte zaman geçireceğiniz, yazlık evinize değer katacak, doğru aydınlatma için bu aydınlatma türlerini biliyor olmalısınız.

Amaçlarına göre aydınlatma türleri şunlardır.

 • Ortam aydınlatması

En iyi bilinen ve en çok kullanılan aydınlatma türü ortam aydınlatmasıdır. İşlevi, odada yeterli aydınlatmayı sağlamaktır. Odanızın ortasında duran avizeler, duvarlarda yer alan aplikler ya da tavanda bulunan gömme spotlar gibi aydınlatmalardır.

 • Görev aydınlatması
  Belirli bir işlevi tamamlamanıza yardımcı olmak için kullanılan aydınlatmalardır. Çalışma masası lambaları, okuma aplikleri, makyaj aydınlatmaları ya da mutfak tezgahları üzerinde yer alan aydınlatmalardır.
 • Vurgu aydınlatma
  Bu açık farkla en yaratıcı ve ilginç aydınlatma kategorisidir, vurgulu aydınlatma, farklı bir ambiyans yaratmak veya evinizde dikkat çekmek istediğiniz nesneleri vurgulamak için kullanılır. Tablo aplik modelleri, dokulu duvarlarınızı öne çıkaran yönlendirilmiş spotlar ya da tavan derinliğini vurgulayan gizli şerit led aydınlatmalardır.

Daha fazla bilgi için “Adım adım ev aydınlatma rehberi” yazımıza göz atın.

YAZLIK İÇİN AVİZENİZİ SEÇMEDEN ÖNCE BİLMENİZ GEREKENLER

 • Avize mağazasında çalışan satış danışmanlarından daha iyi bir danışmanlık alabilmek için evinizin iç fotoğraflarını cep telefonu ya da tabletiniz ile yanınızda götürün.
 • Henüz eşyalarınızı satın almamış iseniz, satın almayı planladığınız halı, mobilya ve duvar boya renklerini cep telefonuz ile fotoğraflayın ve bunları aydınlatma mağazasındaki satış danışmanına gösterin.
 • Evinizin tavan yüksekliği konusunda net bilgi sahibi olun.
 • Oda ölçülerini biliyor olmanız avize seçiminiz konusunda size kolaylıklar sağlar.
 • Salonunuzda kaç tane avize yeri olduğu konusunda bilgi sahibi olun. Birden fazla ise avizeler arası mesafe bilgisini not edin.
 • Tavanda kartonpiyer göbeği olup olmadığı konusunda bilgi sahibi olun. Avizelerin tavan bağlantı aparatları seçiminde size yol gösterecektir. Avize seçimini yaptığınız odada kartonpiyer göbeği olup olmadığını satış danışmanınıza bildirin.
 • Özellikle salonlarda avize dışında bir aydınlatma olup olmadığını kontrol edin. Gizli LED aydınlatmalar, tavan kenarında gömme spotlar v.b. Bu ilave aydınlatmaların hem ışık renkleri hem de sayıları konusunda bilgi sahibi olun. Avizelerinizin ışık yeterlilik seçimlerinde size ve satış danışmanınıza yol gösterecektir.
 • Antrenize avize alıyorsanız daire kapınızın açılış konumu ile avizenizin asılacağı noktayı kontrol edin. Açılan daire kapınızın asılı avizenize çarpmayacağından emin olun. Aksi durumda tavana yapışan bir aydınlatma armatürü seçmelisiniz.


Bir yorum bırakın