Duvar Aplikleri :

Duvar aplikleri sadece bir ışık kaynağı değil, mekanın stilinin bir göstergesidir. Duvar aplikleri çeşitli stiller, renkler, dokular ve malzemelerden oluşur. Bir odadaki renkleri ve dokuları tamamlayacak bir duvar dokusu ve rengi seçmek önemlidir. Aplikler, genel aydınlatmanın yetersiz olduğu veya aydınlatmanızda tarzınızı vurgulamak istediğiniz mekanlarda kullanılır. Duvar aplikleri kullanmak mekanın olduğunda büyük gözükmesini sağlar.

Duvar apliklerini nereye yerleştireceğinizi bilmek ve aplik ebatlarının seçimi çok önemlidir. Aplikleri asmak için gereken doğru yükseklik değerinin maalesef basit bir formulü yok! Yükseklik yerleşimini değiştirebilecek birçok faktör vardır. Apliğin kullanılacağı mekana bağlı olarak farklı yükseklik ihtiyaçları ortaya çıkabilir. Mekanda bulunan insanların açıkta kalan ampulün parıltısından rahatsız olmayacak şekilde asılması ve odanın konumuna göre ışıklandırmanın doğru bir seviyede olması en uygun olanıdır. Aplik oturma, yemek odası gibi bir yerde ise oturan kişilerin göz seviyelerinden yukarıda kalması yeterlidir. İnsanların ayakta durmalarını gerektiren yerlerde ya da çok yüksek ve geniş mekanlarda aplik yükseklikleri arttırılabilir. Evlerde bir duvar apliği asarken basit ve iyi bir kural olan apliğin orta kısmının yerden 160 cm yukarıda olması ortalamada iyi bir sonuç verir.

Yatak odası aplikleri :

  • Yatak odalarında kullanılacak apliklerin dim özellikli olması uygun bir seçim olur.
  • Yatakta kitap okuyanlar için okuma lambalı (LED) aplikler uygun bir çözümdür.
  • Aplik yüksekliği ayakta duran kişiye göre değil yatakta yatan kişiye göre ayarlanmalıdır.
  • Şapkalı aplikler kullanılıyosa, gölge meydana gelmemesi için soft ampuller kullanılmalıdır.

Banyo Aplikleri :

Banyolarda, özellikle ayna kenarlarında kullanılacak apliklerin seçiminde ışık seviyesinin yeterli düzeyde olduğundan emin olun.
Banyo apliklerinde kumlu ya da beyaz boyalı camlı aplikler kullanmak göz kamaşmalarını engellemek için basit bir yöntemdir.
Genel olarak evlerdeki banyolar çok büyük olmadığından küçük ebatlara sahip aplikler kullanmak daha uygundur.

Aplik için enerji hattı :

Evinizde bir duvara aplik asmak için enerji hattı çekilirken odanızın ebatlarına uygun bir aplik şablonunu kartondan keserek duvara yerleştirin. Ürünü satın almadan önce şablon ile uygun pozisyonu belirleyebilir ve doğru noktaya enerji hattınızı getirebilirsiniz. Karton şablonu sağa-sola ve yukarı-aşağı hareket ettirerek doğru yeri tam olarak belirleyebilirsiniz. Işığın nasıl aydınlatacağını belirlemek için bir el feneri kullanabilirsiniz. Seçtiğiniz yükseklikte mekanda oturan insanların ampul ile direkt göz teması olmadığından emin olun. Ampulün üst kısmı ortalama boydaki bir insanın göz hizasının üstünde olmalıdır. Böylece aplik içindeki ampul direkt olarak görülemez.

Mustafa HASTAOĞLU

Bir yorum bırakın