Öğrenciler, evde çoğu zamanlarını odalarında, çalışma masasının başında geçirirler. Özellikle üniversite ya da lise sınavlarına hazırlanan çocuğunuz, zamanının büyük bir bölümünü kendi odasında, çalışma masasında geçiriyordur. Gelecek yaşamlarının temelini oluşturacak olan bu sınav öncesinde, çocuklarınızın çalışma masasının derse konsantre olmasına uygun olup olmadığını bu yazımızda gözden geçiriyoruz.

Çocuğunuz çalışma masasındaki aydınlatmayı düzenlerken aşağıda verilen tavsiye ve uyarıları dikkate almanızı öneririz.

Ders Çalışan Öğrenciler İçin Aydınlatma Önerileri

 • Çalışma masasının uygun şekilde aydınlatılması görme kabiliyetini ve odaklanmayı artırır. Çocuğunuzun odasında yer alan avize, çalışma masasını aydınlatmak için yeterli değildir. Çünkü avizeden gelen ışık ile masa arasında çocuğunuz bulunur. Çocuk masa üzerinde hep kendi gölgesi ile çalışır. Bu nedenle yalnızca avizenizin ışığı ile yetinmeyin. Çalışma masasını ayrıca aydınlatın.
 • Çocuğunuz uzaktan eğitim alıyorsa, odanızın ortasında asılı duran avize yerine masa üzeri aydınlatması tercih edilmelidir. Bilgisayar ekranında ışıkları parlayan bir avizenin yansıması can sıkıcı ve dikkat dağıtıcı olabilir.
 • Çalışma masası üzerinde kullanılan lamba ışığının renk sıcaklığı çok önemlidir. 2700K ışık rengi dinlendirici bir etki sunarken, öğrencinin uykusunu da getirebilir. 6500K ışık rengi ise enerji verici, canlandırıcı bir etkiye sahiptir. Öğrenciyi zinde tutar ancak uyku öncesinde bu ışığa maruz kalmak öğrencinin zor uyumasına sebep olabilir.
 • Öğrencinin ışık ihtiyacı her zaman aynı olmaz. Farklı ışık seviyelerine ihtiyaç duyabilirler. Masa lambalarının ışık seviyesinin ayarlanabilir olması çok faydalı olur.
Taşınabilir şarjlı masa lambaları - avonni.com
 • Çalışma masası üzerinde kullanılan lambalarda en çok dikkat edilmesi gereken konulardan birisi, ışığın titreme problemidir. Titreşen ışıklar, göz yorgunluklarına ve baş ağrılarına neden olabilir. Floresan lambaların verdiği ışıklar titreşmektedir. Çalışma masalarında floresan lambalar kullanmayın.
  LED ampullerin ekonomik olanları da titreşirler.
  Titreşmeyi kontrol etmenin en kolay yolu lambaya cep telefonunuzun kamerası ile bakmaktır. Kamera görüntüsünde ışık titreşimleri kendilerini daha çok belli eder.
 • Yaz mevsimine yaklaştıkça ısınan hava ya da sıcak bölgelerde yaşayan öğrenciler için çalışma masasında enkandesen (akkor filamanlı) ampulleri kullanmak sorun olabilir. Bu ampuller verdikleri ışıkla birlikte önemli miktarda ısı da yaydıklarından, verdikleri ısı ile çalışan öğrenciyi bunaltabilirler. Mümkün olduğunca az ısı veren enerji verimli led aydınlatmalar kullanılmalıdır.
 • Masa lambaları kullanırken, masa lambasının kablosundan kaynaklı karmaşa en son istenen şey olabilir. Kablosuz masa lambası kullanmak, çalışan öğrenci için son derece kullanışlı olur. Masanın üzerinde istenilen yerde konumlandırılır ve bu esnada kablo derdi olmaz.
 • Ders çalışırken aydınlatma için sadece masa lambası kullanmak da çok uygun olmayabilir. Ortam aydınlatmasını sağlayacak ilave bir ışık kaynağının da odada olması çok daha sağlıklı bir aydınlatma sunar.

Çalışma masalarında en uygun aydınlatma çözümünü görmek için kablosuz masa lambalarımıza göz atabilirsiniz.

 • Kablosuzdurlar. Kablo karmaşasından kurtulursunuz.
 • Tek bir şarj ile 20 saatten fazla aydınlatma sunarlar.
 • Işık seviyeleri ayarlanabilirdir. Öğrencinin her ihtiyacına uygun ışığı sunarlar.
 • Titreşim yapmayan, sağlık bir aydınlatma sunarlar. Titreşimden kaynaklı göz yorgunlukları ve baş ağrıları oluşmaz.

Bir yorum bırakın