kış mevsiminde aydınlatma nasıl olmalı

Kış mevsiminde gün ışığı saatleri daha kısadır ve günlük aldığımız güneş ışığı miktarını azaltır. Bu doğal aydınlatma eksikliği, her kış mevsiminde mevsimsel duygu bozukluğunu (MDB) tetikleyen istenmeyen bir etkiye sahiptir. Bu mevsimsel depresyon, kış mevsimindeki neşeyi ortadan kaldırabilir ve kendinizi huzursuz hissetmenize yol açabilir. Eğer MDB’den muzdarip iseniz, evinizdeki aydınlatmayı değiştirmek sizin için bir çare olabilir. Nasıl mı?

https://www.avonni.com/kelvin-renk-sicakligi-nedir/

Evlerimizde kullandığımız ampullerde ışık rengi seçimi yaparken seçilen ışıkların ruh halimizi etkilediğini unutmamak gerekir.
Ampullerde ışık rengi seçimi, yeterince güneş ışığına maruz kalmanın mümkün olmadığı kış ayları için daha da önem kazanmaktadır.
Doğru aydınlatma yapılmayan evlerde kış boyunca evde kapalı kalan kişilerin daha fazla mevsimsel depresyon geçirdikleri bilinen bir gerçektir.
Kış mevsiminde mekana uygun ışık rengi seçimi moralinizi yükseltebilir ve evinizdeki kasveti de uzaklaştırabilir.
Doğru ışık rengini seçebilmek için öncelikle aydınlatmada kullanılan ışık renklerinin neler olduğunu bilmek gerekir.

Işık renkleri nelerdir?

• Sıcak Işık (2700K-3200K)

2700K-3200K arası renk sıcaklıkları sıcak ışık olarak adlandırılır. Daha yumuşak ve daha rahat bir atmosfer sağlar

• Doğal Işık (4000K-5000K)

4000K-5000K arası renk sıcaklıkları doğal ışık olarak adlandırılır. İnsanlarda enerjik ve ferahlatıcı bir etki yaratır.

• Gün Işığı ya da Soğuk Işık (5500K-6500K)

5500K-6500K arası renk sıcaklıkları soğuk (gün ışığı) ışık olarak tarif edilir. İnsanlarda çalışma verimliliğini artıran bir etki yaratır.

Işık renk sıcaklıkları hakkında daha fazla bilgi almak için Kelvin renk sıcaklığı nedir makalemizi okuyabilirsiniz.

Kelvin renk sıcaklığı nedir

Hangisini seçmelisiniz?

• Gün Işığı veren Ampuller

5500K ila 6500K aralığında renk sıcaklığı veren ampuller kış mevsiminde güneşin verdiği ışığa yakın bir renkte ışık verirler. Gün ışığı veren ampuller sıcak renk ışık veren ampullere göre biraz daha parlak yanarlar. Bu ampulleri kullanmanın amacı dışarıdaki gün ışığının benzerini iç mekana getirmek ve dışarıda alacağımız ışığa yakın bir ışık elde etmektir. Kış mevsiminde kendinizi içe kapanık hissediyorsanız, evinizdeki aydınlatmaları gün ışığı (5500K) ampuller ile değiştirin. Bu ampuller, doğal güneş ışığını taklit ederek evinizi aydınlatmanıza ve ruh halinizi hafifletmenize yardımcı olabilir ve gün ışığı altında her gün birkaç saat geçirmek, kışın getirdiği kasveti yok edebilir. Mevsimsel depresyona maruz kalmamak için gün ışığı ampulleri seçerken ayrıca bu ampullerin yüksek lümen ışık verenleri seçmek daha faydalı olacaktır.
Covid-19 nedeniyle evden çalışmak zorundaysanız, üretken ve canlı olmak için çalışma odanızda gün ışığı veren ampulleri kullanın. Gün ışığı ampullerin yaydığı ışıkta mavi renk bulunmaktadır. Mavi renkli ışıklar uyku hormonu üretimini durdurur ve sizi daha aktif kılar, bu tür bir aydınlatmayı çalışma odanıza veya oturma odanıza yerleştirmeniz üretken olmanın en iyi yoludur.

• Sıcak ışık veren ampuller

Evin her yerinde canlı olmak istemeyebilirsiniz. Güneş ışığı olmadığında vücut melatonin üretir. Melatonin hormonu uyku döngülerimizi düzenler, rahatlık hissetmenize ve uyku hissine sebep olmaktadır. Yatak odanızda gün ışığı ampuller yerine sıcak renk ışık veren ampulleri tercih etmelisiniz.
Yatak odası ya da dinlenmek için kullanacağınız herhangi bir odada aydınlatma seçimleri sadece ışık rengine bağlı değildir.
Yatak odalarınıza Avize ya da diğer aydınlatmaları satın alırken, ışıkları direkt gözünüze gelmeyen şapkalı modelleri tercih edin.
Ampullerin çıplak olarak görüldüğü modeller yatak odaları için uygun değildir. Böyle bir avizeniz var ise ampuller üzerine şapka ilave edebilirsiniz.
Yatak odalarında avizelerin ışık seviyesinin ayarlanabilir (dim edilebilir) olması da yaşam konforunuzu ve uyku kalitenizi artıracaktır.

• Doğal Işıktan faydalanın

Pencerenizden gelen doğal ışığın eşsiz faydasını göz ardı etmeyin. Güneş ışığı, ev ortamını iyileştiren bir aydınlatma sağlar. Gün ışığından faydalanmak için pencerenizde kalın perdeler kullanmayın. Eğer mümkünse pencerenizin tam karşı duvarına bir ayna yerleştirerek oda içindeki doğal aydınlığı artırın.

Avonni Aydınlatma Kataloğu 2020

Bir yorum bırakın