Nikel Kaplama Masa Lambası AVONNİ-HML-9001

Yatak odası aydınlatması nasıl olmalı? Yatak odaları için aydınlatma önerileri vb. sorular arama motorlarında sıkça aranıyor. Aslında herhangi bir mekanı aydınlatmak istediğimizde, işin başlangıç noktası, mekanın nasıl kullanıldığını ve ışığın bu faaliyetlere nasıl yardımcı olacağını ve geliştireceğini düşünmektir. Açıkça yatak odaları ağırlıklı olarak uyumak için kullanılır, ancak giyinmek, makyaj yapmak, seyahatler için bavul hazırlamak, temizlik, TV izlemek, okumak ve romantik anlar yaşamak gibi çok sayıda görev için aydınlatma gereklidir.

Yatak odanızın dekoru kusursuz olabilir ancak aydınlatma doğru değilse yatak odasında arzu ettiğiniz ambiyansı alamazsınız. İyi bir gece uykusu almak istediğinizde aydınlatma çok önemlidir. Uyumaya başlamadan hemen önce sert ışıklarla dolu bir odada vakit geçirmek veya gece banyoya her kalktığınızda odayı ışıkla doldurmak istemezsiniz. Gündüz ve gecenin farklı bölümleri için farklı ışık seviyelerine sahip olduğunuzdan emin olmak çok önemlidir.

Işığınızı dimleyin

Yatak odalarında dinlenme ya da uyku öncesinde loş ışığa ihtiyaç duyarken, giyinmek, makyaj yapmak ya da özellikle kış mevsiminde sabahları daha parlak bir aydınlatmaya ihtiyacınız olur. Yatak odasında yaptığınız faaliyetlere bağlı olarak ışık ihtiyacınız da değişir. Farklı ışık seviyesi ihtiyaçlarını karşılayabilmek için yatak odalarında dimmer anahtarlar öneriyoruz. Dimmer anahtarlar, enerji sarfiyatını da düşürürler ve daha az elektrik faturası ödemenize yardımcı olurlar.

Dolaylı ışık kullanın

Işığın direk gözünüze geldiği aydınlatmaları yatak odasında tercih etmeyin. Mümkünse dolaylı ışık kullanın. Gömme tavan lambaları ya da spotlar kullanmayın. Siz yatarken üstten direkt size doğru gelen ışıklar rahatsız edici olabilir. Tavanda gizli led ışıkları kullanmayı tercih edebilirsiniz. Mobilyanızın altından oda yüzeyine doğru yayılan ışıklar ya da yatak başlığınızın arkasında duvarı aydınlatan back-light ışıklar kullanabilirsiniz.

Yatakta kitap okur musunuz?

Yatakta kitap okumayı sevenler için çok sayıda aydınlatma çözümü mevcuttur.

  • Yatak başı masa lambaları

Yatak başında kullanacağınız masa lambalarını şapkalı ya da ışığı bir siper arkasından sunan modellerden seçin.
Yatak başında enerji hattı bulunmuyorsa bu durumda taşınabilir, kablosuz masa lambaları kullanarak kablolama derdi olmadan yatak başında okuma amaçlı kullanabilirsiniz.

Taşınabilir şarjlı masa lambaları - avonni.com
  • Yatak başı aplikler

Yatak başı apliklerin de şapkalı olanlarını tercih edin. Bir abajur şapkasından süzülerek gelen ışık hem yumuşak olur hem de uyuyan eşinizi rahatsız etmez. Apliklerin spiralli led ile birleştirilmiş okuma ışığı olanlar mevcuttur. Bu aplikleri de tercih edebilirsiniz. Aplik modellerini inceleyin.

  • Okuma lambaları

Yatak başlığına montaj edilen led aydınlatmalı okuma lambaları mevcuttur. Bunları da tercih edebilirsiniz.

  • Yatağınızın baş tarafına tavandan sarkan sarkıt lambalar da çok kullanışlı olabilmektedir.

Tavanda yatağın her iki yanı için de bir enerji hattı çekmeniz gerekir. Yatak başındaki prizlerin boş kalmasını sağlayabilir ve yatak odanızın daha simetrik ve çekici görünmesini sağlayabilirsiniz. Sarkıt lambaların seviyesi yatağın hemen yanında bulunan komodinin 30 cm yukarısı olmalıdır.

Burada önemli olan kısım, siz okurken eşinizi rahatsız etmemenizi sağlamak için ışığı kontrol altına almanız gerektiğidir. Yatağın her bir tarafındaki ışıklar için ayrı anahtarlar kullanmalısınız.

Mavi Işığı kontrol altına alın

Son birkaç yıldır aydınlatmada en çok konuşulan konulardan biri mavi ışık. Mavi ışığın sağlığımız ve mutluluğumuz üzerinde etkileri olduğunu biliyoruz. Mavi ışıkların üretkenliğimizi artırmaya, ameliyatlardan sonra iyileşme süresini kısaltmaya, depresyonu azaltmaya ve bunama gibi bazı dejeneratif hastalıkları iyileştirmeye yardımcı olacağını iddia eden araştırmacılar var. Öte yandan, mavi ışığa aşırı maruz kalmanın, obezite ve diyabet gibi sorunlara yol açan hormon dengesizliği ile ilgili hastalıklara neden olabileceğine dair iddialar var.


Kesin olarak bildiğimiz şey, mavi ışık melatonin hormonunu baskılamakta ve enerjik hissetmemize neden olmaktadır.
Fabrika, ofis ve çalışma odalarında iyi etkilere sahip olan mavi ışıklar yatak odasına uykumuzun kaçmasına ve uyku bozukluklarına neden olmaktadır. Televizyon, bilgisayar ya da şarj aletlerini yatak odasına kullanmayın. Artık tüm yeni nesil cihazlarda mavi ışık filtreleri bulunmaktadır. Filtreleri aktive edin.

Koyu perdeler kullanın

Yatak odalarının karanlık olması önemlidir. Karanlıkta uyumak sağlığınıza çok olumlu katkılar sağlar. Sokak aydınlatmalarının yatak odasına sızmasına izin verilmemelidir. Mümkünse koyu perdeler kullanarak yatak odasını dışarıdan gelecek ışığa karşı yalıtın. Tatil gününüzde biraz daha uyumak isterseniz, güneş ışıklarının sizi uyandırmasını da engellemiş olursunuz.

Büyük yatak odalarında lambader kullanın

Büyük bir yatak odanız varsa, odanın köşesinde bir lambader kullanmak yatak odasını daha samimi hissedilmesine yardımcı olur. Lambaderlerin şapkalı olanlarını ya da duvara ışık verenlerini tercih edin. Çatı katlarındaki, alçak tavanlı yatak odalarına lambader seçerken uzun boylu olan lambaderleri tercih etmeyin.

Giyinme odalarında gömme spotlar kullanın

Yatak odası içinde ayrı bir giyinme bölümünüz varsa bu bölümde spotlar kullanın. Tavana kadar uzanan dolap kapaklarının sarkıt lambalara çarpması rahatsız edici olacaktır. Ayrıca giyinme odasındaki dolapların içine kapaklar açıldığında devreye giren LED aydınlatmalar kullanmak hayatınıza konfor katar.

Yüksek tavanlı odalarda büyük sarkıtlar kullanın

Yatak odanız yüksek bir tavana sahipse, en uygun şekilde yararlanmak için normalden daha büyük bir sarkıt ya da avize seçin. Yatak odasına ayrı bir hava katacak, boşluğu doldurarak odanın daha sıcak görülmesine imkan verecektir.

Yatak odası sarkıt modellerini inceleyin.

Renk sıcaklığını doğru seçin

Enerji tasarruflu ve LED ampuller ile birlikte ışığın farklı renkleri ile karşılaşmaya başladık. Yatak odasında 2700K ya da 3000K renk sıcaklığına sahip ampuller kullanın. Bunlar daha çok sarı ışık ya da sıcak renk diye satılırlar. Dinlendirici bir etkiye sahiptirler ve yatak odaları için uygundur.
6500K beyaz renkli bir ışıktır, enerji veren bir yapısı vardır ve bu nedenle yatak odaları için uygun değildir. Bu nedenle soğuk renk sıcaklığına sahip bu ampulleri tercih etmeyin.

Yatak odanız için doğru avizeyi seçmek için şimdi modern avize modellerini inceleyin.

Bir yorum bırakın